KL: Kommuner tøver med open source

Trods udsigten til besparelser mangler kommunerne mod til at vælge open source-løsninger i forbindelse med sammenlægninger, mener it-konsulent i Kommunernes Landsforening.

Med fravalget af en open source-strategi lægger den nye Rudersdal Kommune sig i halen af flere andre kommuner, der tøver med at vælge open source i forbindelse med de igangværende sammenlægninger af kommunerne.

Den nordsjællandske fusion af Birkerød og Søllerød kommuner har netop fravalgt en open source-strategi som konsekvens af et nyt partnerskab med Microsoft.

Har ikke mod på eksperimenter

- Trods potentielle besparelser tør mange kommuner ikke følge en open source-strategi. Kommunerne har ikke mod til at eksperimentere med større forandringer end strengt nødvendigt under sammenlægningerne, og derfor holder man sig til de kendte løsninger, vurderer Michael Hald.

Han er konsulent ved Kontoret for Administration og IT i Kommunernes Landsforening (KL) og beskæftiger sig blandt andet med kommunernes brug af open source.

- De færreste kommuner opsøger i øjeblikket kompleksitet. De fleste har nok at gøre med at få tingene til at glide ved at holde fast i det kendte. Der kan være en dyr løsning på kort sigt, men i den store sammenhæng er det måske det rigtige valg. Det er svært at afgøre, siger Michael Hald.

Færre hindringer for open source

Michael Hald fremhæver, at enkelte af de kommende storkommuner arbejder med en open source-strategi.

Han forventer dog, at der først vil komme et ryk i antallet af kommuner med open source, når de nye kommuner er mere på plads.

Til den tid forventer Michael Hald, at problemerne med snitfladerne mellem open source-løsninger og eksempelvis standardværktøjer fra KMD vil være løst.

- Når hurdlen med snitfladerne er overvundet, er det svært at se argumenterne for, at kommunerne skal blive ved med at købe licenser hos eksempelvis Microsoft. Så skal man i hvert fald have en masse penge på kistebunden, siger Michael Hald.

Mistet funktionalitet

Allerede i dag vil det rent økonomisk ofte kunne betale sig at vælge open source og rettet løsningerne til, hvis alternativet er investeringer i nye licenser til andre løsninger, vurderer Michael Hald.

Han vil ikke give en generel anbefaling af open source til kommunerne, men han opfodrer til, at kommunerne fra gang til gang overvejer, om open source vil være et relevant alternativ.

- I dag er der fortsat huller i en open source-strategi for en kommune, og derfor er det vigtigt hele tiden at vurdere, hvad man mistede af funktionalitet med open souce i forhold til de potentielle besparelser, siger Michael Hald.

Annonceindlæg fra Netic

Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

Green Power Denmark

It-chef med udviklingsfokus

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til WAN, Routing og Switching

Midtjylland

Unik System Design A/S

QA Engineer for AI-first development

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Client Partner - Manufacturing (M&LS)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos