KL: Kommuner tøver med open source

Trods udsigten til besparelser mangler kommunerne mod til at vælge open source-løsninger i forbindelse med sammenlægninger, mener it-konsulent i Kommunernes Landsforening.

Med fravalget af en open source-strategi lægger den nye Rudersdal Kommune sig i halen af flere andre kommuner, der tøver med at vælge open source i forbindelse med de igangværende sammenlægninger af kommunerne.

Den nordsjællandske fusion af Birkerød og Søllerød kommuner har netop fravalgt en open source-strategi som konsekvens af et nyt partnerskab med Microsoft.

Har ikke mod på eksperimenter

- Trods potentielle besparelser tør mange kommuner ikke følge en open source-strategi. Kommunerne har ikke mod til at eksperimentere med større forandringer end strengt nødvendigt under sammenlægningerne, og derfor holder man sig til de kendte løsninger, vurderer Michael Hald.

Han er konsulent ved Kontoret for Administration og IT i Kommunernes Landsforening (KL) og beskæftiger sig blandt andet med kommunernes brug af open source.

- De færreste kommuner opsøger i øjeblikket kompleksitet. De fleste har nok at gøre med at få tingene til at glide ved at holde fast i det kendte. Der kan være en dyr løsning på kort sigt, men i den store sammenhæng er det måske det rigtige valg. Det er svært at afgøre, siger Michael Hald.

Færre hindringer for open source

Michael Hald fremhæver, at enkelte af de kommende storkommuner arbejder med en open source-strategi.

Han forventer dog, at der først vil komme et ryk i antallet af kommuner med open source, når de nye kommuner er mere på plads.

Til den tid forventer Michael Hald, at problemerne med snitfladerne mellem open source-løsninger og eksempelvis standardværktøjer fra KMD vil være løst.

- Når hurdlen med snitfladerne er overvundet, er det svært at se argumenterne for, at kommunerne skal blive ved med at købe licenser hos eksempelvis Microsoft. Så skal man i hvert fald have en masse penge på kistebunden, siger Michael Hald.

Mistet funktionalitet

Allerede i dag vil det rent økonomisk ofte kunne betale sig at vælge open source og rettet løsningerne til, hvis alternativet er investeringer i nye licenser til andre løsninger, vurderer Michael Hald.

Han vil ikke give en generel anbefaling af open source til kommunerne, men han opfodrer til, at kommunerne fra gang til gang overvejer, om open source vil være et relevant alternativ.

- I dag er der fortsat huller i en open source-strategi for en kommune, og derfor er det vigtigt hele tiden at vurdere, hvad man mistede af funktionalitet med open souce i forhold til de potentielle besparelser, siger Michael Hald.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S