Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

It-distributøreren Arrow tager guldet hjem i hårdt og usikkert marked

Top 100 2023: Det har været nogle vilde år for danske distributører: Først de gyldne pandemi-år, hvor sommerferien blev skiftet ud med en ny fladskærm eller webkamera. Og så krise på krise. Men enkelte firmaer formår stadig at gå mod strømmen.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvordan firmaer som Also, Boston Group, EET og Denver klarer sig
  • Hvorfor Arrow vinder branchekategorien i et hårdt marked
316
1:45 min
Det har været nogle vilde år for danske distributører: Først de gyldne pandemi-år, hvor sommerferien blev skiftet ud med en ny fladskærm eller webkamera, når der blev arbejdet hjemmefra.

Og hvor arbejdsskiverne storkøbte alt hvad der bare kunne tænde og kobles på via VPN.

Det kunne både mærkes hos forhandlere og distributører.

Og blandt andet Elgigantens mangeårige direktør Peder Stedal har tidligere fortalt hvordan ”alt solgt” - også de ældre PlayStations, som man normalt ikke kunne sælge fordi PlayStation 5 var på vej.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Microsoft vil opbevare nødkopier af sin kildekode centralt sted i Europa: Her skal kildekoden ligge

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

André Rogaczewski efter stærkt regnskab: "Vi har noget, som er ekstremt relevant i den tid, som vi lever i"

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Stort antal servere sårbare over for alvorligt sikkerhedshul i SAP-system

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Her er Microsofts fem vigtigste løfter til Europa: Vil modstå Trump og indsætte særlig europæisk bestyrelse

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Blæser til kamp for 30-timers arbejdsuge for danske it-folk