Fly-taxaer og drone-eventyr: Odense vil være Danmarks drone-by

Mere end 400 deltagere stimlede sammen i Hans Christian Andersen Airport udenfor Odense for at se hvad fremtiden bringer indenfor drone-teknologi. Og det er ikke småting lover byens borgmester.

Artikel top billede

(Foto: DjI)

I en tale til mere end 400 deltagere til en konference om droner, som blev afholdt i lufthavnen udenfor Odense, tog borgmesteren af landets tredje-største by fat i fremtidsvisionen om flyvende taxaer.

I mediet Finans citeres Odenses borgmester Peter Rahbæk Juel (S) fra talerstolen:

"Et af de områder, jeg er meget optaget af, er urban air mobility. Først bemandede eldrevne helikoptere, som hurtigt kan flytte os rundt mellem byer som Odense, Aalborg og Hamborg. Senere vil de kunne flyve ubemandet."

For dem, der har svært ved at tro på den fremtidsudsigt, minder han om alle de udstillede droner, som tilskuerne står mellem, der ikke var mulige blot 20 år tilbage.

I Odense, som i forvejen slår sig op på at være Danmarks robot-by, har man lagt mange kræfter i at gøre netop drone-teknologi til den næste store erhvervstrend.

Hans Christian Andersen Airport er de sidste år blevet testcenter for droner af alle slags, og har fået tildelt et særligt luftrum, hvor de har førsteprioitet ifølge Finans.

I 2022 fløj doner gennem dette luftrum mere end 1.500 gange, og i år er antallet af ture omkring 40 procent højere lyder statistikken fra UAS Denmark Testcenter.

Droner skal ikke bare blive en praktisk foranstaltning til borgere, der skal frem og tilbage i dagligdagen.

Teknologien kan bruges - og bruges allerede - til blandt andet udvikling af militært gods, hvor droner kan erstatte soldater i visse situationer i krigszonen. Derudover tænker der også i droneteknologi i udviklingen af nye post-leveringsmetoder.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job