SAP-kunder bønfalder SAP: Lad være med at lukke 30 år gammel løsning ned - vi bruger den stadig

En gammel SAP-platform står til at lukke, men det kan ramme blandt andet hospitaler, og derfor opfordrer en gruppe kunder nu til, at SAP lader løsningen leve lidt længere.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

En gruppe SAP-kunder kommer med et opråb til ERP-giganten: Lad gammel SAP-løsning leve lidt længere.

Det er den tysktalende SAP-brugergruppe kendt som DSAG (Deutschsprachige SAP Anwendergruppe), som kommer med opråbet.

Der er tale om SAP-faktureringsløsningen IS-H, som er baseret på ECC, som er en ERP-platform, der blev introduceret for omkring 30 år siden.

SAP's plan er at stoppe med generelt at supportere løsningen i 2027, mens udvidet vedligeholdelse sandsynligvis vil være tilgængelig til en pris indtil 2030.

Dette vækker dog bekymring for hospitalsvæsenet i flere europæiske lande, som bruger systemet, meddeler DSAG.

Bekymringer består i, at SAP ifølge organisationen ikke vil udvikle sin egen løsning til en mulig fremtidig patientfakturering på efterfølgeren til IS-H, nemlig S/4HANA.

"SAP stoppede med at udvikle sin egen nye patientfaktureringsløsning i oktober 2022. Siden da har 22 hospitalsoperatører alene i Østrig måttet omorientere sig," siger Walter Schinnerer, DSAG's tekniske direktør Østrig, i en meddelelse og han fortsætter:

"Vi har savnet denne planlægningssikkerhed fra SAP's side de seneste år."

For at undgå omkostningskrævende forlænget vedligeholdelse vil klinikker og hospitaler derfor skulle udskifte IS-H, ishmed og deres SAP ERP-system inden for tre år, meddeler DSAG.

“Denne tidsplan er ikke kun meget ambitiøs, men simpelthen urealistisk. Det tager omkring to år at annoncere for en IS-H-efterfølgerløsning alene. Så mangler der stadig implementering, nødvendige justeringer og datamigrering,” lyder det fra Walter Schinnerer.

Selskabet T-Systems Austria ønsker nu at lukke dette hul for østrigske og schweiziske hospitaler og fra 2025 gøre en efterfølger til IS-H tilgængelig på den nye S/4HANA-teknologi som form for tilføjelse til ERP-platformen.

SAP understøtter disse bestræbelser med en tilsvarende licensaftale for kvalificerede partnere såsom T-Systems Austria.

Men tidsplanen holder ikke stik, mener DSAG. Det bliver svært for myndigheder som hospitaler, der håndterer sundhedsdata, at lave en hurtig konvertering for en sådan platform, da der er meget, der skal tjekkes igennem.

"Selvom den nye løsning formodes at være tilgængelig fra 2025, vil det bestemt være vanskeligt for T-Systems Austria og alle berørte huse at være migreret inden afslutningen af ​​den almindelige vedligeholdelse for IS-H i 2027. Det går jo også hånd i hånd med en tidligere S/4HANA-introduktion,” siger Walter Schinnerer.

DSAG kræver, at IS-H holdes kørende længere uden ekstra afgift.

"Da SAP har ændret sin egen branchestrategi, bør softwareproducenten nu gøre noget for at sikre, at den ikke helt mister kundernes tillid. Et første skridt ville være at tilbyde Extended Maintenance uden ekstra omkostninger for fortsættelsen af ​​brugen af ​​den tidligere brancheløsning SAP Patient Management (IS-H)," lyder det fra Schinnerer.

SAP er i dialog

SAP meddeler til mediet The Register, at sundhed er et vigtigt strategisk område for SAP, og at selskabet er i tæt kontakt med kunderne og partnere om processen.

"Vores mål for fremtiden, baseret på feedback fra vores kunder og i tråd med SAP's strategi, er at levere et modulært system, hvor SAP blandt andet bidrager med løsninger til ERP-processer og analyser i førsteklasses kvalitet," lyder det fra den tyske tech-gigant til, som fortsætter til The Register:

"For patientfakturering og kliniske processer giver vi vores kunder valgfrihed, herunder implementering, ved at give hospitalsinformationssystemleverandører yderligere industristandard understøttende grænseflader og generelt SAP Business Technology Platform (BTP) som en udvidelsesplatform fra næste år.

SAP afslutter, at man opfylder de nu8værende forpligtigelser for SAP Patient Management (IS-H)-løsningen.

Produktet er baseret på SAP Business Suite og følger dermed dets nuværende vedligeholdelsesplan.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job