Pornovenlige .xxx-domæner godkendt

Pornoproducenterne får snart deres egen virtuelle Istedgade på nettet, efter det nye topdomæne .xxx er blevet godkendt. Topdomænet forventes klar i slutningen af året, mens .asia, .mail og .tel fortsat venter på godkendelse.

Organisationen bag internettets domænenavne, Icann, har ændret holdning og godkendt topdomænet .xxx, som er beregnet til pornoindustrien og dens kunder.

Forslaget er stillet af firmaet ICM Registry, som nu vil gå videre med at udvikle den tekniske platform, der skal styre .xxx-domænerne.

Firmaets bestyrelsesformand fortalte sidste år til Cnet, at domænenavnene kommer til at koste omkring 450 kroner, og at der bortset fra børneporno ikke vil være begrænsninger for indholdet på siderne.

Ifølge firmaet er formålet med det nye topdomæne blandt andet at beskytte børn fra at blive udsat for pornografisk indhold på nettet.

Også organisationer, der arbejder på at beskytte børn på nettet, bakker derfor op om det nye domæne. Andre borgerrettighedsorganisationer frygter dog, at sider om homoseksualitet og prævention tvinges ind under det nye domæne.

Da ICM Registry første gang søgte om det nye topdomæne i 2000, blev det afvist af Icann.

Computerworld beskrev for nogle uger siden, hvordan danske virksomheder i stigende grad indfører pornofiltre på arbejdspladsen, så adgangen til pornosider lukkes.

Til gengæld er skoler og biblioteker og andre steder med offentlig netadgang for borgere i alle aldre yderst sjældent blandt kunderne til internet-filtreringsløsninger.

Icann mangler fortsat at godkende topdomænerne .asia, .mail og .tel.

Relevante link

Pressemeddelelse fra ICM om det nye topdomæne

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS