Morgen-briefing: Minister vil forbedre de nye ejendomsvurderinger med seks nye initiativer / Google Chrome tester en funktion, der læser hjemmesider højt / Britisk minister uenig med Microsoft

Morgen-briefing: Vurderingsstyrelsen skal forbedre de nye ejendomsvurderinger med seks nye initiativer / Google Chrome tester en funktion, der læser hjemmesider højt / Britisk minister uenig med Microsoft / Selskabet Kaseya lancerer nyt certificeringsprogram

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Velkommen til onsdagens morgenbriefing, som er bragt af Kristoffer Ingemand.

Vurderingsstyrelsen skal forbedre de nye ejendomsvurderinger med seks nye initiativer

Vurderingsstyrelsen skal styrke indsatsen for at forbedre de foreløbige ejendomsvurderinger.

Det oplyser skatteminister Jeppe Bruus (S) efter et møde med partierne bag det nye ejendomsvurderingssystem.

”Der har i pressen været flere eksempler på skæve vurderinger. Jeg er derfor meget tilfreds med, at vi nu iværksætter initiativer, der skal skabe endnu mere tryghed for boligejerne og sikre, at der bliver kigget på de foreløbige vurderinger, der er meget skæve,” siger skatteminister Jeppe Bruus, i en pressemeddelelse.

Vurderingsstyrelsen sendte for en uge siden foreløbige vurderinger ud til 3,1 mio. boligejere. Indtil videre har det givet anledning til 4.360 skriftlige henvendelser.

Dertil har omkring 450 borgere har benyttet den blanket på Vurderingsportalen, hvor man kan ansøge om at få genoptaget sin foreløbige vurdering.

Følgende initiativer skal nu igangsættes:

  • Ny enhed med specialister skal se på skæve vurderinger under Vurderingsstyrelsen.

  • Taskforce vedrørende køb og salg af ejendom.

  • Yderligere analyser af de foreløbige vurderinger.

  • Vejledning og kommunikation.

  • Opgradering af telefonbetjeningen og nem adgang til kontakt.

  • Løsninger på Vurderingsportalen.
Læs mere her.

Google Chrome tester en funktion, der læser hjemmesider højt

Den seneste preview-version af Googles Chrome-browser er blevet udstyret med en tekst-til-tale-funktion, der kan læse udvalgt tekst for brugeren, skriver Computersweden.

Funktionen er tilgængelig til at teste i desktopversionen af ​​Chrome Canary og kan også fremhæve den del af teksten, der bliver læst op, mens den allerede læste dele forsvinder for at gøre det lettere for øjnene at følge.

Det er også muligt at slå markeringerne fra under højtlæsning og justere læsehastigheden. Længere fremme vil det også være muligt at vælge mellem flere forskellige læsestemmer.

Blandt andet Microsoft Edge har allerede en lignende funktion.

Britisk minister uenig med Microsoft

Den britiske erhvervsminister Kemi Badenoch er ikke enig i den kritik, der kom fra Microsoft, da den britiske myndighed CMA vendte tommelfingeren nedad til tech-gigantes opkøb af Activision Blizzard.

Det skriver Reuters.

Activision Blizzard (ATVI.O) har siden sagt, at den vil sælge sine enerettigheder i et nyt forsøg på at vinde godkendelse fra CMA, og nu afventer partnerne.

Handelen er til en værdi af 69 milliarder dollar.

Selskabet Kaseya lancerer nyt certificeringsprogram

Kaseya, som er specialiseret i cloudbaseret it-administrations- og sikkerhedssoftware til managed service providers (MSP’er) samt SMV'er, har lanceret et nyt certificeringsprogram, der skal uddanne studerende og nyuddannede fagfolk i fjernstyret it- og sikkerhedsstyring.

Certificeringen ’Remote IT and Security Management’ (RITSM) vil give kursisterne en viden omkring it-sikkerhed.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job