Sony bekræfter cyberangreb: Over 6.000 ansattes data i fare

Cyberkriminelle har fået adgang til flere tusinder nuværende og tidligere Sony-ansattes data ved at udnytte en sårbarhed i Moveit Transfer-platformen. Det oplyser selskabet i en meddelelse.

Artikel top billede

(Foto: Jefferson Santos)

Den japanske elektronikgigant Sony er blevet ramt af et cyberangreb.

Angrebet betyder, at data om mere end 6.000 nuværende eller tidligere ansatte kan være blevet lækket.

Det erkender virksomheden i et såkaldt notice of data breach, der er blevet sendt til justitsministeriet i den amerikanske delstat Maine, rapporterer Techmonitor.

Datalækket blev ifølge selskabet opdaget tidligere på året. Her var det lykkedes den russiske ransomware-gruppe Cl0p at udnytte en sårbarhed i Moveit transfer, der er en populær filoverførselsplatform.

Beskeden om angrebet mod Sony kommer få uger efter, at Ransomedvc-gruppen hævdede, at have ramt Sony i et andet cyberangreb.

Dengang oplyste gruppen, at den planlagde at offentliggøre de stjålne data på dark web, fordi Sony havde afvist at betale en løsesum til de cyberkriminelle.

Har kontaktet de berørte personer

Ifølge dokumentet, som Sony har sendt til Maines justitsminister, drejer det sig om præcis 6.791 nuværende eller tidligere ansatte, hvis data er i det omtalte læk.

Sony har taget kontakt til de personer, der kan være berørt af datalækket og forklaret de risici, der kan være forbundet med lækket samt de tiltag, Sony har iværksat for at minimere konsekvenserne af cyberangrebet.

"Vi ønsker at give dig information om en cybersikkerhedshændelse relateret til en af vores it-leverandører, Progress Software, der indeholdte nogle af dine personlige oplysninger," lyder det i meddelelsen fra Sony.

"Denne begivenhed var begrænset til Progress Softwares Moveit Transfer-platform og påvirkede ikke nogen af vores andre systemer," lyder det videre.

Den japanske elektronikgigant oplyser, at det endnu er uvist, om de lækkede data er blevet offentliggjort på dark web, eller om nogen af de berørte personers data er blevet misbrugt.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Dygtig teknisk IT-medarbejder søges til optimering af KESDH-løsning

Region Sjælland

Capgemini Danmark A/S

Presales Lead UX

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Rekvirent til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil