Sony bekræfter cyberangreb: Over 6.000 ansattes data i fare

Cyberkriminelle har fået adgang til flere tusinder nuværende og tidligere Sony-ansattes data ved at udnytte en sårbarhed i Moveit Transfer-platformen. Det oplyser selskabet i en meddelelse.

Artikel top billede

(Foto: Jefferson Santos)

Den japanske elektronikgigant Sony er blevet ramt af et cyberangreb.

Angrebet betyder, at data om mere end 6.000 nuværende eller tidligere ansatte kan være blevet lækket.

Det erkender virksomheden i et såkaldt notice of data breach, der er blevet sendt til justitsministeriet i den amerikanske delstat Maine, rapporterer Techmonitor.

Datalækket blev ifølge selskabet opdaget tidligere på året. Her var det lykkedes den russiske ransomware-gruppe Cl0p at udnytte en sårbarhed i Moveit transfer, der er en populær filoverførselsplatform.

Beskeden om angrebet mod Sony kommer få uger efter, at Ransomedvc-gruppen hævdede, at have ramt Sony i et andet cyberangreb.

Dengang oplyste gruppen, at den planlagde at offentliggøre de stjålne data på dark web, fordi Sony havde afvist at betale en løsesum til de cyberkriminelle.

Har kontaktet de berørte personer

Ifølge dokumentet, som Sony har sendt til Maines justitsminister, drejer det sig om præcis 6.791 nuværende eller tidligere ansatte, hvis data er i det omtalte læk.

Sony har taget kontakt til de personer, der kan være berørt af datalækket og forklaret de risici, der kan være forbundet med lækket samt de tiltag, Sony har iværksat for at minimere konsekvenserne af cyberangrebet.

"Vi ønsker at give dig information om en cybersikkerhedshændelse relateret til en af vores it-leverandører, Progress Software, der indeholdte nogle af dine personlige oplysninger," lyder det i meddelelsen fra Sony.

"Denne begivenhed var begrænset til Progress Softwares Moveit Transfer-platform og påvirkede ikke nogen af vores andre systemer," lyder det videre.

Den japanske elektronikgigant oplyser, at det endnu er uvist, om de lækkede data er blevet offentliggjort på dark web, eller om nogen af de berørte personers data er blevet misbrugt.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Online

Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job