KMD-systemer klar til open source

KMD melder alle fagsystemer med integration til tekstbehandling klar til open source-software i løbet af sommeren. Det kniber mere med integrationen til regneark.

På daginstitutionsområdet og flere andre områder er KMD nu klar med åbne grænseflader mellem KMDs fagsystemer og programmer til tekstbehandling.

Dermed kan kommunerne på disse områder fremover frit vælge mellem open source-baseret tekstbehandling eller Microsofts løsning, der hidtil har været eneste mulighed med en række KMD-løsninger.

KMDs øvrige fagsystemer med integration til tekstbehandling vil ifølge sekretariatschef hos KMD, Torben Madsen, være klar med standardsnitflader i XML i løbet af sommeren.

Torben Madsen forventer, at de 20 mest brugte snitflader mellem tekstbehandling og KMDs systemer snart ligger klar i XML.

Ingen regneark

Det er ifølge Torben Madsen mere usikkert, hvornår KMD er parat med åbne grænseflader på de 36 mest benyttede snitflader mellem KMDs fagsystemer og regneark.

- Integrationen til open source-regneark er en udfordring, som vi ikke kan løse alene. Regnearkene bruger meget komplicerede makroer, og der kan vi simpelthen ikke bruge open source-regneark endnu, siger Torben Madsen.

Han oplyser, at KMD i øjeblikket afventer en version af regneark på en open source-platform, hvor makrofunktionerne har samme standard som hos Microsoft.

- Det er uden for vores rækkevidde at sikre, at open source-regneark kommer til at fungere bedre. Men så snart det er tilfældet, går vi i gang med at omlægge KMD's snitflader til regneark til en XML-standard, siger Torben Madsen.

Han understreger, at KMD er meget optaget af at benytte åbne standarder, så kommunerne frit kan vælge, om de sammen med KMDs systemer vil benytte open source-software eller løsningerne fra Microsoft.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Andre events | Valby

    CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

    Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job