Macromedia: HTML bremser dansk e-handel

Utilstrækkelig web-teknologi bremser forbrugernes lyst til at handle over nettet, advarer softwarefirmaet Macromedia. Selskabet er på vej med en storstilet kampagne, der skal lokke danske firmaer til i stedet at bygge deres webbutikker op omkring teknologien Flash.

Handlen over nettet kunne være langt større, hvis det var simplere at gennemføre et køb og ikke krævede, at man minutiøst skulle gennem ti forskellige skærmbilleder undervejs.

Det er budskabet fra softwarefirmaet Macromedias europæiske marketingdirektør, Jan Vels Jensen, der netop har gæstet sit hjemland Danmark.

Macromedia ser web-browseren og teknologier som HTML og Javascript som et skridt bagud i forhold til brugervenlighed og foreslår i stedet at bruge selskabets Flash-teknologi til at skabe brugervenlige netbutikker.

- Vi har en arkitektur, hvor det er blevet for kompliceret for brugerne at gå på nettet og søge og handle. Lad os prøve at gøre oplevelsen for brugeren mere simpel. Der er brug for en revolution på front-end, mener Jan Vels Jensen.

Brugere hopper fra

Nethandel har ellers rimelig succes i Danmark, hvor 60 procent af netbrugerne ifølge Danmarks Statistik har handlet på nettet.

Som argument peger Jan Vels Jensen dog på, at over 70 procent af alle brugere generelt hopper fra, inden de afslutter købsprocessen på nettet.

Macromedia har derfor udviklet serverproduktet Flex, som skal gøre det let at skabe et netbutik, der bruger Flash. Med Flash er det muligt at gennemføre hele handlen i et enkelt skærmbillede.

Flex-serveren kobles op til en virksomheds andre it-systemer via åbne standarder som J2EE og sørger så for kommunikationen til selve netbutikken.

- Flex tager alt det komplicerede og gør det til Flash for slutbrugeren, siger Jan Vels Jensen.

Produktet har to år på bagen, men ingen danske webbutikker er endnu hoppet med på indkøbsvognen.

Flex er da også sværere at sælge end traditionelle Macromedia-produkter, fordi selve butikken skal udvikles til den enkelte kunde, selvom en stor del af den nødvendige kode ligger klar som skabeloner.

Jagter systemintegratorer

Macromedia er derfor ved at lede efter systemintegratorer, der kan hjælpe med at sælge og udvikle systemet til de enkelte kunder.

Håbet er, at en ny storstilet kampagne skal hjælpe med at få danske kunder.

- Vi har en meget stor kampagne rettet mod 25.000 virksomheder i Skandinavien om to til tre uger, og jeg håber, at vi får 50 virksomheder, som begynder at kigge seriøst på det, siger Jan Vels Jensen.

Udgifterne for en virksomhed begynder ved 60.000 kroner for den tekniske platform, hvortil kommer udviklingsomkostninger.

Macromedia har ekstra tiltro til Flex-produktet, efter SAP for halvanden måned siden på det tyske selskabs store konference i København annoncerede, at Flex fremover integreres i SAP Netweaver.

- Uanset om vi i forvejen havde utroligt mange referencer, så er det en validering, når SAP bygger det ind i sin infrastruktur, siger Jan Vels Jensen.

Blandt referencerne er Vodafone i Tyskland, som har brugt Flex til at skabe et område, hvor man kan finde frem til den rette mobiltelefon.

44-årige Jan Vels Jensen har arbejdet for Macromedia i 10 måneder. Han har tidligere været i Oracle i otte år, inden han drog til USA, hvor han i knap fire år blandt andet arbejdede for Klaus Holse Andersen, der nu har en europæisk chefstilling hos Microsoft.

Relevante link

Eksempel på tysk Flex-webbutik (klik på Handyfinder til højre)

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job