Macromedia: HTML bremser dansk e-handel

Utilstrækkelig web-teknologi bremser forbrugernes lyst til at handle over nettet, advarer softwarefirmaet Macromedia. Selskabet er på vej med en storstilet kampagne, der skal lokke danske firmaer til i stedet at bygge deres webbutikker op omkring teknologien Flash.

Handlen over nettet kunne være langt større, hvis det var simplere at gennemføre et køb og ikke krævede, at man minutiøst skulle gennem ti forskellige skærmbilleder undervejs.

Det er budskabet fra softwarefirmaet Macromedias europæiske marketingdirektør, Jan Vels Jensen, der netop har gæstet sit hjemland Danmark.

Macromedia ser web-browseren og teknologier som HTML og Javascript som et skridt bagud i forhold til brugervenlighed og foreslår i stedet at bruge selskabets Flash-teknologi til at skabe brugervenlige netbutikker.

- Vi har en arkitektur, hvor det er blevet for kompliceret for brugerne at gå på nettet og søge og handle. Lad os prøve at gøre oplevelsen for brugeren mere simpel. Der er brug for en revolution på front-end, mener Jan Vels Jensen.

Brugere hopper fra

Nethandel har ellers rimelig succes i Danmark, hvor 60 procent af netbrugerne ifølge Danmarks Statistik har handlet på nettet.

Som argument peger Jan Vels Jensen dog på, at over 70 procent af alle brugere generelt hopper fra, inden de afslutter købsprocessen på nettet.

Macromedia har derfor udviklet serverproduktet Flex, som skal gøre det let at skabe et netbutik, der bruger Flash. Med Flash er det muligt at gennemføre hele handlen i et enkelt skærmbillede.

Flex-serveren kobles op til en virksomheds andre it-systemer via åbne standarder som J2EE og sørger så for kommunikationen til selve netbutikken.

- Flex tager alt det komplicerede og gør det til Flash for slutbrugeren, siger Jan Vels Jensen.

Produktet har to år på bagen, men ingen danske webbutikker er endnu hoppet med på indkøbsvognen.

Flex er da også sværere at sælge end traditionelle Macromedia-produkter, fordi selve butikken skal udvikles til den enkelte kunde, selvom en stor del af den nødvendige kode ligger klar som skabeloner.

Jagter systemintegratorer

Macromedia er derfor ved at lede efter systemintegratorer, der kan hjælpe med at sælge og udvikle systemet til de enkelte kunder.

Håbet er, at en ny storstilet kampagne skal hjælpe med at få danske kunder.

- Vi har en meget stor kampagne rettet mod 25.000 virksomheder i Skandinavien om to til tre uger, og jeg håber, at vi får 50 virksomheder, som begynder at kigge seriøst på det, siger Jan Vels Jensen.

Udgifterne for en virksomhed begynder ved 60.000 kroner for den tekniske platform, hvortil kommer udviklingsomkostninger.

Macromedia har ekstra tiltro til Flex-produktet, efter SAP for halvanden måned siden på det tyske selskabs store konference i København annoncerede, at Flex fremover integreres i SAP Netweaver.

- Uanset om vi i forvejen havde utroligt mange referencer, så er det en validering, når SAP bygger det ind i sin infrastruktur, siger Jan Vels Jensen.

Blandt referencerne er Vodafone i Tyskland, som har brugt Flex til at skabe et område, hvor man kan finde frem til den rette mobiltelefon.

44-årige Jan Vels Jensen har arbejdet for Macromedia i 10 måneder. Han har tidligere været i Oracle i otte år, inden han drog til USA, hvor han i knap fire år blandt andet arbejdede for Klaus Holse Andersen, der nu har en europæisk chefstilling hos Microsoft.

Relevante link

Eksempel på tysk Flex-webbutik (klik på Handyfinder til højre)

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S