Roskilde-selskabet Sonion banker Huawei og Sony i retten: De to selskaber skal betale millioner

Sonion hev i april sidste år de to tech-giganter i retten for at have tyvstjålet en avancereret teknologi til høretelefoner. Nu pålægges Huawei og Sony millionbøder.

Artikel top billede

Den danske it-firma, Sonion, der fra det danske hovedsæde i Roskilde specialiserer sig i komponenter til høretelefoner og headsets, har netop vundet en afgørende retssag mod Huawei og Sony.

Det bekræfter en meddelelse fra Østre Landsret, hvor det fremgår, at både Sony og Huawei pålægges millionbøder.

Sonion hev i april sidste år de to tech-giganter i retten for at have tyvstjålet en avancereret teknologi til høretelefoner, som Sonion har udviklet og har patent på.

Første del i det retsopgør vinder Sonion altså nu, og både Sony og Huawei pålægges at betale yderligere 800.000 kroner hver i sagsomkostninger, ligesom de begge skal betale 1,1 millioner kroner hver i såkaldte kæremålsomkostninger. Det fremgår af meddelelsen fra Østre Landsret.

Dagens afgørelse er dog ikke det sidste punktum i sagen.

”Fredagens afgørelse er midlertidig og vil forblive sådan, indtil en fuld retssag kan afklare, om der er sket krænkelser af Sonions rettigheder,” meddeler Østre Landsret.

Sagens omdrejnignspunkt handler nærmere bestemt om Voice Pick Up Bone Sensor-teknologien, ”som er i stand til at opfange vibrationer i kæbebenet og dermed isolere en stemme fra omgivende støj,” fremgår det af meddelesen fra Østre Landsret.

Retten skriver yderligere at:

”Sonion introducerede teknologien på markedet i 2019 og solgte den til Huawei. Men salget blev stoppet i 2021, da Huawei lancerede deres egne høretelefoner med samme teknologi. Denne teknologi blev leveret af Goertek, en underleverandør, som Sonion tidligere havde samarbejdet med.”

”Senere kom Sony også med lignende produkter, ligeledes med teknologi leveret af Goertek. Landsretten har nu fastslået, at det er sandsynligt, at både Huaweis og Sonys produkter krænker Sonions rettigheder.”

Selvom både Huawei og Sony er gigant-virksomheder med milliarder i ryggen, mangler Sonion umiddelbart heller ikke ressourcer. Sonion er nemlig ejet af Novo Nordisk-fonden.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job