Danske Siemens-udviklere beholder jobbet

350 danske Siemens-udviklere i Aalborg behøver ikke rende rundt og bide negle, når taiwanske Benq træder til som deres nye ejer. Siemens-afdelingen i Aalborg er selskabets tredjestørste mobiludviklings-afdeling og er vigtig for Benqs kommende vækstplaner, fastslår Siemens i Danmark. Derfor skal ingen fyres.

De 350 medarbejdere, som Siemens beskæftiger i Aalborg, kan ånde lettet op.

Det får nemlig ingen konsekvenser for dem, at de får ny ejer, efter Siemens foræring af hele sin mobilforretning til taiwanske Benq.

Sådan lyder meldingen fra Bernt Hertz Jensen, pressechef i danske Siemens.

- Benq vil gerne vokse på det europæiske marked, og der findes mange spidskompetencer inden for forskning og udvikling i Aalborg, som selskabet har brug for. Derfor peger alle tegn i sol, måne og stjerner på, at der ikke bliver skåret ned i Aalborg, siger han.

Siemens har 10 internationale udviklingscentre for mobiltelefoner rundt omkring i verden, og med sine 350 medarbejdere er centret i Aalborg det tredjestørste af slagsen.

Aalborg-afdelingen har blandt andet stået for udviklingen af SX1-modellen.

Siemens har tabt mere end en milliard kroner på sin mobilforretning alene i tredje kvartal 2004, som blot understregede den negative udvikling, som selskabet har været ude i i lang tid, hvor pengene er fosset ud af kassen.

Siemens fik tidligere produceret en del af sine mobiltelefoner på Flextronics-fabrikken i nordjyske Pandrup, der beskæftigede 1.500 medarbejdere.

Det varede indtil januar 2004, hvor Siemens besluttede at flytte produktionen af mobiltelefoner til billigere producentlande.

Det førte til fyringen af 1.200 medarbejdere i Pandrup. Fabrikken på 25.000 kvadratmeter er nu blevet overtaget af den århusianske fladskærmsproducent Orion, der har flyttet hele sin produktion til Pandrup.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse