Danske Siemens-udviklere beholder jobbet

350 danske Siemens-udviklere i Aalborg behøver ikke rende rundt og bide negle, når taiwanske Benq træder til som deres nye ejer. Siemens-afdelingen i Aalborg er selskabets tredjestørste mobiludviklings-afdeling og er vigtig for Benqs kommende vækstplaner, fastslår Siemens i Danmark. Derfor skal ingen fyres.

De 350 medarbejdere, som Siemens beskæftiger i Aalborg, kan ånde lettet op.

Det får nemlig ingen konsekvenser for dem, at de får ny ejer, efter Siemens foræring af hele sin mobilforretning til taiwanske Benq.

Sådan lyder meldingen fra Bernt Hertz Jensen, pressechef i danske Siemens.

- Benq vil gerne vokse på det europæiske marked, og der findes mange spidskompetencer inden for forskning og udvikling i Aalborg, som selskabet har brug for. Derfor peger alle tegn i sol, måne og stjerner på, at der ikke bliver skåret ned i Aalborg, siger han.

Siemens har 10 internationale udviklingscentre for mobiltelefoner rundt omkring i verden, og med sine 350 medarbejdere er centret i Aalborg det tredjestørste af slagsen.

Aalborg-afdelingen har blandt andet stået for udviklingen af SX1-modellen.

Siemens har tabt mere end en milliard kroner på sin mobilforretning alene i tredje kvartal 2004, som blot understregede den negative udvikling, som selskabet har været ude i i lang tid, hvor pengene er fosset ud af kassen.

Siemens fik tidligere produceret en del af sine mobiltelefoner på Flextronics-fabrikken i nordjyske Pandrup, der beskæftigede 1.500 medarbejdere.

Det varede indtil januar 2004, hvor Siemens besluttede at flytte produktionen af mobiltelefoner til billigere producentlande.

Det førte til fyringen af 1.200 medarbejdere i Pandrup. Fabrikken på 25.000 kvadratmeter er nu blevet overtaget af den århusianske fladskærmsproducent Orion, der har flyttet hele sin produktion til Pandrup.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job