Morgen-briefing: Særlig computer sendt afsted til den danske astronaut Andreas Mogensen / Teleindustriens direktør Jakob Willer sætter ind mod unødvendig afgift / Apple betaler over 170 millioner kroner i forlig

Morgen-briefing: Særlig computer sendt afsted til den danske astronaut Andreas Mogensen / Teleindustriens direktør Jakob Willer sætter ind mod unødvendig afgift / Apple betaler over 170 millioner kroner i forlig / Microsoft vil hjælpe mod valgfusk med nyt team

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Velkommen til dagens morgebriefing, som i dag er bragt af Kristoffer Ingemand.

I dag kan du læse om astronau-nyheder, Apple, der skal betale ved et forlig, Teleindustrien og Microsoft, der sætter ind mod valgsvindel.

God læselyst.

Særlig computer sendt afsted til den danske astronaut Andreas Mogensen

En særlig modificeret micro:bit-computer blev i weekenden sendt afsted mod astronaut Andreas Mogensen på den internationale rumstation ISS.

Det skriver DR.

Micro:bit-computeren skal astronautet bruge til at teste danske skolebørns forsøg i rummet, lyder det.

De danske skolebørn har har i efteråret kunne deltage i kodekonkurrencen MISSION ULTRA:SPACE.

Elevernes opgave var at finde på forsøg med micro:bit-computeren, som Andreas Mogensen kunne teste i rummet.

Mere end 1500 børn har været involveret i konkurrencen og projekt ultra:bit har modtaget over 500 forsøg.

”ULTRA:SPACE er en fantastisk tilføjelse til min mission. Hvis jeg kan være med til at skabe større interesse og viden om naturvidenskab og teknologi blandt børn og unge, bliver det endnu et højdepunkt i missionen. Jeg er meget spændt på at se, hvilke eksperimenter de finder på og glæder mig til at være elevernes forlængede arme i rummet,” siger Andreas Mogensen ifølge DR.

Apple betaler over 170 millioner kroner i forlig

Techgiganten Apple betaler 174,5 millioner kroner i et forlig for at afgøre en retssag, som det amerikanske justitsministerium har anlagt mod selskabet.

Sagen omhandler, at Apple angiveligt ulovligt favoriserede immigrantarbejdere frem for amerikanske statsborgere og green card-indehavere til visse job. Dette er i strid med en føderal lov, der udelukker diskrimination baseret på statsborgerskab.

Det skriver Reuters.

Apple har erklæret, at selskabet utilsigtet ikke havde fulgt reglerne.

"Vi har implementeret en robust afhjælpningsplan for at overholde kravene fra forskellige offentlige myndigheder, mens vi fortsætter med at ansætte amerikanske arbejdere og vokse i USA," meddeler Apple.

Teleindustriens direktør Jakob Willer sætter ind mod unødvendig afgift

Teleindustriens direktør Jakob Willer sætter ind mod en unødvendig afgift, hvor en række hjemmesider tager penge for at hjælpe kunder med at opsige deres teleabonnement til gengæld for betaling. Men det koster ikke penge at opsige sit abonnement.

Kunderne udfylder en formular på hjemmesiderne, hvorefter disse hjemmesider sender en besked til kundens teleselskab mod en regning på omkring 200 til 300 kroner.

”Det er en helt unødvendig omkostning,” skriver Jakob Willer, direktør for Teleindustrien i et indlæg og fortsætter:

”Hvis du ønsker at opsige dit mobilabonnement eller internetabonnement, anbefaler vi dig altid at tage direkte kontakt til din teleudbyder. Her kan du opsige dit abonnement helt uden en ekstraregning.”

Microsoft vil hjælpe mod valgfusk med nyt team

Microsoft vil sætte ind mod valgfusk og indblanding i valg gennem digitale angreb med initiativet Microsoft’s Election Protection Commitments.

”I løbet af de næste 14 måneder vil mere end to milliarder mennesker verden over have mulighed for at stemme ved landsdækkende valg. Fra Indien til EU, til Storbritannien og USA vil verdens demokratier blive formet af borgere, der udøver en af ​​deres mest grundlæggende rettigheder. Men mens vælgerne udøver denne ret, er en anden kraft også på arbejde for at påvirke og muligvis blande sig i resultaterne af disse,” skriver Microsofts politiske chef Bad Smith i et indlæg.

Frygten er, at hackere vil bruge traditionelle angrebsmetoder samt AI til at påvirke valg i en række lande.

Microsoft vil oprette et "Campaign Success Team" i Microsoft Philanthropies' Tech for Social Impact-organisation. Det nye Team skal hjælpe valgkampagner med at navigere i cybersikkerhedsmiljøet

Microsoft vil også yde services for hjælpe kandidater med at holde styr på deres indhold og eventuel ondsindet brug af dette.

Techgiganten vil også give adgang til en ”valgkommunikationshub”.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics