Artikel top billede

(Foto: Unit IT)

Unit IT med Jess Julin Ibsen i spidsen skal på boligjagt efter opkøb af stor GlobalConnect-afdeling: Leder efter nye lokaler

Interview: Unit IT har opkøbt GlobalConnects outsourcing forretningsben. Nu skal de to forretninger smelte sammen, og det betyder et nyt kontor i Storkøbenhavn og en sammenflytning i Aarhus. Målet med opkøbet er at få fat på flere kunder, fortæller Unit IT’s CEO, Jess Julin Ibsen.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om opkøbet og flytningen.
614
3:15 min
Unit IT, der er en del af koncernen USTC, har opkøbt GlobalConnects forretningsben for outsourcing og derved smelter Unit IT’s 150 ansatte nu sammen med yderligere 85 ansatte fra GlobalConncect Outsourcing Services.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Microsoft vil opbevare nødkopier af sin kildekode centralt sted i Europa: Her skal kildekoden ligge

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

André Rogaczewski efter stærkt regnskab: "Vi har noget, som er ekstremt relevant i den tid, som vi lever i"

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Stort antal servere sårbare over for alvorligt sikkerhedshul i SAP-system

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Her er Microsofts fem vigtigste løfter til Europa: Vil modstå Trump og indsætte særlig europæisk bestyrelse

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Blæser til kamp for 30-timers arbejdsuge for danske it-folk