SolarWinds raser over retssag mod selskabet og dets CISO: Sagen bør skrottes

SolarWinds blev i 2020 offer for et gigantisk hackerangreb. Siden er sagen blevet undersøgt, og amerikanske myndigheder har nu lagt sag an mod selskabet og dets CISO, men der er ikke just tilfredshed hos SolarWinds.

Artikel top billede

SolarWinds, der for år tilbage var udsat for et enormt cyberangreb, hvor selskabets systemer blev brugt som bagdør af russiske hackere til at ramme virksomhedens kunder, er nu i et retsligt forløb mod amerikanske myndigheder.

Og ikke blot virksomheden, men også dens CISO Tim Brown er under anklage.

I et dokument indsendt til retten ønsker SolarWinds at få sagen mod selskabet og Tim Brown droppet og kalder anklagerne "lige så ubegrundede, som de er uden fortilfælde."

Det skriver The Register.

SolarWinds advokat Serrin Turner, fra firmaet Latham og Watkins, er ligeledes utilfreds med anklagerne.

"SolarWinds afslørede ordentlige, nøjagtige afsløringer både før og efter det hidtil usete SUNBURST-cyberangreb, hvilket er grunden til, at denne sag bør afvises," udtaler Turner til mediet og fortsætter:

"SEC forsøger at tvinge virksomheder til at afsløre interne detaljer om deres cybersikkerhedsprogrammer, hvilket ville være både upraktisk og farligt."

SolarWinds advokater kalder også sagen mod Tim Brown for "ikke kun uberettiget, men uforklarlig."

"Hr. Brown er en erfaren og respekteret professionel, der simpelthen gjorde sit arbejde under de pågældende begivenheder (og gjorde det godt)," lyder det i et retsdokument, som fortsætter:

"SEC's umotiverede anklager mod ham bør afvises."

Om sagen

USA's finanstilsyn, US Securities and Exchange Commission (SEC), har rejst alvorlige anklager mod SolarWinds i et søgsmål rettet mod teknologigiganten.

Virksomheden, der tidligere var i centrum for et af de mest omfattende cybersikkerhedsangreb i amerikansk historie, beskyldes for at have vildledt investorer og skjult alvorlige sikkerhedsproblemer inden angrebet, der involverede APT29, den russiske udenrigsefterretningstjenestes hackingafdeling.

Undersøgelsen har været i gang siden 2021.

I 2020 blev SolarWinds offer for et forsyningskædeangreb, hvor russiske hackere inficerede deres Orion-software, der bruges til it-administration. Dette angreb førte til brud på flere føderale agenturer og organisationer i både USA og resten af verden.

SEC hævder i anklagen, at SolarWinds ikke informerede investorerne korrekt om cybersikkerhedsrisici samt dårlig praksis, som var velkendte inden for virksomheden.

Selskabet hævdes kun have delt bredt formulerede og teoretiske risici med investorerne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

    En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland