SolarWinds raser over retssag mod selskabet og dets CISO: Sagen bør skrottes

SolarWinds blev i 2020 offer for et gigantisk hackerangreb. Siden er sagen blevet undersøgt, og amerikanske myndigheder har nu lagt sag an mod selskabet og dets CISO, men der er ikke just tilfredshed hos SolarWinds.

Artikel top billede

SolarWinds, der for år tilbage var udsat for et enormt cyberangreb, hvor selskabets systemer blev brugt som bagdør af russiske hackere til at ramme virksomhedens kunder, er nu i et retsligt forløb mod amerikanske myndigheder.

Og ikke blot virksomheden, men også dens CISO Tim Brown er under anklage.

I et dokument indsendt til retten ønsker SolarWinds at få sagen mod selskabet og Tim Brown droppet og kalder anklagerne "lige så ubegrundede, som de er uden fortilfælde."

Det skriver The Register.

SolarWinds advokat Serrin Turner, fra firmaet Latham og Watkins, er ligeledes utilfreds med anklagerne.

"SolarWinds afslørede ordentlige, nøjagtige afsløringer både før og efter det hidtil usete SUNBURST-cyberangreb, hvilket er grunden til, at denne sag bør afvises," udtaler Turner til mediet og fortsætter:

"SEC forsøger at tvinge virksomheder til at afsløre interne detaljer om deres cybersikkerhedsprogrammer, hvilket ville være både upraktisk og farligt."

SolarWinds advokater kalder også sagen mod Tim Brown for "ikke kun uberettiget, men uforklarlig."

"Hr. Brown er en erfaren og respekteret professionel, der simpelthen gjorde sit arbejde under de pågældende begivenheder (og gjorde det godt)," lyder det i et retsdokument, som fortsætter:

"SEC's umotiverede anklager mod ham bør afvises."

Om sagen

USA's finanstilsyn, US Securities and Exchange Commission (SEC), har rejst alvorlige anklager mod SolarWinds i et søgsmål rettet mod teknologigiganten.

Virksomheden, der tidligere var i centrum for et af de mest omfattende cybersikkerhedsangreb i amerikansk historie, beskyldes for at have vildledt investorer og skjult alvorlige sikkerhedsproblemer inden angrebet, der involverede APT29, den russiske udenrigsefterretningstjenestes hackingafdeling.

Undersøgelsen har været i gang siden 2021.

I 2020 blev SolarWinds offer for et forsyningskædeangreb, hvor russiske hackere inficerede deres Orion-software, der bruges til it-administration. Dette angreb førte til brud på flere føderale agenturer og organisationer i både USA og resten af verden.

SEC hævder i anklagen, at SolarWinds ikke informerede investorerne korrekt om cybersikkerhedsrisici samt dårlig praksis, som var velkendte inden for virksomheden.

Selskabet hævdes kun have delt bredt formulerede og teoretiske risici med investorerne.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS