Rettet: Tre millioner smarte eltandbørster udfører DDoS-angreb

Et schweizisk selskab har fået sin hjemmeside lagt ned af overbebyrdet trafik udført af tre millioner eltandbørster med internetadgang. I fremtiden forventes det, at antallet af lignende angreb mod sårbarheder i IoT-enheder vil stige. (Rettet.)

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

(Opdateret 08/02 14.15: Efter artiklens publicering har Fortinet været ude med en rettelse om, at der var tale et hypotetisk eksempel, hvilket det schweisiske medie Aargauer Zeitung misforstod. Eltandbørsterne har altså ikke været brugt i et DDoS-angreb. Computerworld beklager fejlen.)

Din smart tandbørste kan risikere at blive brugt som et værktøj for hackere.

Det er i hvert fald sket i Schweiz, hvor tre millioner elektriske tandbørster kodet i java er blevet brugt i et DDoS-angreb mod en unavngiven virksomhed i Schweiz.

Det skriver det tysksprogede schweiziske medie Aargauer Zeitung.

Ifølge mediet skete angrebet ved, at tandbørsterne blev omdannet til en bothær, som overbelastede trafikken til hjemmesiden, som blev lagt ned i fire timer af angrebet.

Historien melder ikke noget om, hvad der skete med de omdannede tandbørster efterfølgende.

Selvom historien er i den mindre alvorlige ende, så er den et eksempel på en bredere trend: At flere og flere hverdagsapparater får internetadgang og bliver omdannet til såkaldte IoT-enheder.

Det er selvom, at relevansen for forbrugeren sommetider kan være tvivlsom, mens alle enheder på internettet bliver potentielle mål for angreb gennem exploits.

En rapport fra 2023 det britiske sikkerhedsfirma Kaspersky estimerer, at antallet af IoT-enheder inden 2030 vil overstige 29 milliarder enheder på verdensplan.

Samme rapport påpeger, at den fundne malware brugt ved exploits ved IoT-enheder er en variant af Mirai-malwaren, der er et botnet, der udnytter sårbarheder.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S