Rettet: Tre millioner smarte eltandbørster udfører DDoS-angreb

Et schweizisk selskab har fået sin hjemmeside lagt ned af overbebyrdet trafik udført af tre millioner eltandbørster med internetadgang. I fremtiden forventes det, at antallet af lignende angreb mod sårbarheder i IoT-enheder vil stige. (Rettet.)

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

(Opdateret 08/02 14.15: Efter artiklens publicering har Fortinet været ude med en rettelse om, at der var tale et hypotetisk eksempel, hvilket det schweisiske medie Aargauer Zeitung misforstod. Eltandbørsterne har altså ikke været brugt i et DDoS-angreb. Computerworld beklager fejlen.)

Din smart tandbørste kan risikere at blive brugt som et værktøj for hackere.

Det er i hvert fald sket i Schweiz, hvor tre millioner elektriske tandbørster kodet i java er blevet brugt i et DDoS-angreb mod en unavngiven virksomhed i Schweiz.

Det skriver det tysksprogede schweiziske medie Aargauer Zeitung.

Ifølge mediet skete angrebet ved, at tandbørsterne blev omdannet til en bothær, som overbelastede trafikken til hjemmesiden, som blev lagt ned i fire timer af angrebet.

Historien melder ikke noget om, hvad der skete med de omdannede tandbørster efterfølgende.

Selvom historien er i den mindre alvorlige ende, så er den et eksempel på en bredere trend: At flere og flere hverdagsapparater får internetadgang og bliver omdannet til såkaldte IoT-enheder.

Det er selvom, at relevansen for forbrugeren sommetider kan være tvivlsom, mens alle enheder på internettet bliver potentielle mål for angreb gennem exploits.

En rapport fra 2023 det britiske sikkerhedsfirma Kaspersky estimerer, at antallet af IoT-enheder inden 2030 vil overstige 29 milliarder enheder på verdensplan.

Samme rapport påpeger, at den fundne malware brugt ved exploits ved IoT-enheder er en variant af Mirai-malwaren, der er et botnet, der udnytter sårbarheder.

Annonce

Annonceindlæg fra Lector

AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network