Rapport advarer: Exploits og brute force-angreb truer IoT-enheder

Mængden af IoT-enheder vokser, og det samme gør angreb målrettet mod disse enheder. Det viser ny rapport.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Antallet af IoT-enheder fortsætter med at stige verden over. Inden 2030 forventes antallet at have oversteget 29 milliarder enheder.

Det betyder også, at angreb mod IoT-enheder er i fortsat fremgang.

Det fremgår af en rapport fra Kaspersky, hvor man har foretaget en gennemgang af denne type angreb.

Samtidig fremgår det, at malware-services, der er rettet mod netop IoT er blevet udvidet markant på det mørke net, fremgår det af rapporten.

Her er det især DDoS-angreb via IoT-botnets, der er særligt efterspurgte, lyder det.

I første halvdel af 2023 identificerede sikkerhedseksperterne mere end 700 annoncer for DDoS-angrebstjenester på forskellige fora på det mørke internet.

Brute force-angreb og exploits

Det er især to typer angreb, der går igen, når man taler om angreb rettet mod IoT-enheder.

Det drejer sig om brute force-angreb samt angreb, der er målrettet sårbarheder i tjenester, der bruger IoT-enheder.

Brute force-angrebenes fokus er ofte specifikt rettet mod Telnet-protokollen, hvor de cyberkriminelle forsøger at få adgang ved at knække adgangskoder, hvorefter de kan udføre forskellige kommandoer samt malware.

Når de cyberkriminelle benytter sig af angreb, der er målrettet til at udnytte exploits i tjenester, der benytter IoT-enheder, forsøger de oftest at udnytte sårbarheder i IoT-web grænseflader, der i sidste ende kan betyde, at IoT-enheder kan blive en del af et såkaldt botnet.

Det fremgår også af rapporten, at man i højere grad end før ser IoT-malware. Denne form for malware består primært af DDoS-botnets, ransomware, proxy-bots samt ændring af DNS-indstillinger. En stor del af den fundne malware er ifølge rapporten en variant af Mirai-malwaren, der er et botnet, der udnytter sårbarheder i netop IoT-enheder.

Statens IT

It-revisorer til stor statslig myndighed

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Site Reliability Engineer til efterretningsanalytiske værktøjer i PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S