Rapport advarer: Exploits og brute force-angreb truer IoT-enheder

Mængden af IoT-enheder vokser, og det samme gør angreb målrettet mod disse enheder. Det viser ny rapport.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Antallet af IoT-enheder fortsætter med at stige verden over. Inden 2030 forventes antallet at have oversteget 29 milliarder enheder.

Det betyder også, at angreb mod IoT-enheder er i fortsat fremgang.

Det fremgår af en rapport fra Kaspersky, hvor man har foretaget en gennemgang af denne type angreb.

Samtidig fremgår det, at malware-services, der er rettet mod netop IoT er blevet udvidet markant på det mørke net, fremgår det af rapporten.

Her er det især DDoS-angreb via IoT-botnets, der er særligt efterspurgte, lyder det.

I første halvdel af 2023 identificerede sikkerhedseksperterne mere end 700 annoncer for DDoS-angrebstjenester på forskellige fora på det mørke internet.

Brute force-angreb og exploits

Det er især to typer angreb, der går igen, når man taler om angreb rettet mod IoT-enheder.

Det drejer sig om brute force-angreb samt angreb, der er målrettet sårbarheder i tjenester, der bruger IoT-enheder.

Brute force-angrebenes fokus er ofte specifikt rettet mod Telnet-protokollen, hvor de cyberkriminelle forsøger at få adgang ved at knække adgangskoder, hvorefter de kan udføre forskellige kommandoer samt malware.

Når de cyberkriminelle benytter sig af angreb, der er målrettet til at udnytte exploits i tjenester, der benytter IoT-enheder, forsøger de oftest at udnytte sårbarheder i IoT-web grænseflader, der i sidste ende kan betyde, at IoT-enheder kan blive en del af et såkaldt botnet.

Det fremgår også af rapporten, at man i højere grad end før ser IoT-malware. Denne form for malware består primært af DDoS-botnets, ransomware, proxy-bots samt ændring af DNS-indstillinger. En stor del af den fundne malware er ifølge rapporten en variant af Mirai-malwaren, der er et botnet, der udnytter sårbarheder i netop IoT-enheder.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    SOS International

    License & Vendor Manager

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S