Rapport advarer: Exploits og brute force-angreb truer IoT-enheder

Mængden af IoT-enheder vokser, og det samme gør angreb målrettet mod disse enheder. Det viser ny rapport.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Antallet af IoT-enheder fortsætter med at stige verden over. Inden 2030 forventes antallet at have oversteget 29 milliarder enheder.

Det betyder også, at angreb mod IoT-enheder er i fortsat fremgang.

Det fremgår af en rapport fra Kaspersky, hvor man har foretaget en gennemgang af denne type angreb.

Samtidig fremgår det, at malware-services, der er rettet mod netop IoT er blevet udvidet markant på det mørke net, fremgår det af rapporten.

Her er det især DDoS-angreb via IoT-botnets, der er særligt efterspurgte, lyder det.

I første halvdel af 2023 identificerede sikkerhedseksperterne mere end 700 annoncer for DDoS-angrebstjenester på forskellige fora på det mørke internet.

Brute force-angreb og exploits

Det er især to typer angreb, der går igen, når man taler om angreb rettet mod IoT-enheder.

Det drejer sig om brute force-angreb samt angreb, der er målrettet sårbarheder i tjenester, der bruger IoT-enheder.

Brute force-angrebenes fokus er ofte specifikt rettet mod Telnet-protokollen, hvor de cyberkriminelle forsøger at få adgang ved at knække adgangskoder, hvorefter de kan udføre forskellige kommandoer samt malware.

Når de cyberkriminelle benytter sig af angreb, der er målrettet til at udnytte exploits i tjenester, der benytter IoT-enheder, forsøger de oftest at udnytte sårbarheder i IoT-web grænseflader, der i sidste ende kan betyde, at IoT-enheder kan blive en del af et såkaldt botnet.

Det fremgår også af rapporten, at man i højere grad end før ser IoT-malware. Denne form for malware består primært af DDoS-botnets, ransomware, proxy-bots samt ændring af DNS-indstillinger. En stor del af den fundne malware er ifølge rapporten en variant af Mirai-malwaren, der er et botnet, der udnytter sårbarheder i netop IoT-enheder.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Se alle vores events inden for it

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos