Hackere bruger alvorlig sårbarhed i Windows til at sprede malware

Skynd dig at implementere den seneste patch, for ellers kan det få konsekvenser. En nuldags-sårbarhed bliver nemlig brugt til at sprede malware.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Microsoft har tirsdag fikset en Windows Defender SmartScreen zero-day-fejl navngivet CVE-2024-21412, der er blevet aktivt udnyttet i det fri af hackere.

Sårbarheden er blevet brugt til at implementere DarkMe remote access trojan (RAT).

Det skriver Bleeping Computer.

Det er hackergruppen, der både kaldes Water Hydra og DarkCasino, der har tidligere udnyttet sårbarheden, meddeler sikkerhedsfirmaet Trend Micro ifølge mediet.

"En uautoriseret angriber kan sende den målrettede bruger en specielt udformet fil, der er designet til at omgå viste sikkerhedstjek," meddelte Microsoft o0m sårbarheden og fortsætter:

"Angriberen ville dog ikke have nogen måde at tvinge en bruger til at se det hackerkontrollerede indhold. I stedet skulle angriberen overbevise dem om at handle ved at klikke på fillinket."

Det var Trend Micros it-sikkerhedsefterforsker Peter Girnus, der rapporterede sårbarheden til Microsoft.

Sårbarheden er primært blevet brugt til at ramme mål inden for den finansielle sektor med datatyveri for øje.

"I slutningen af ​​december 2023 begyndte vi at spore en kampagne fra Water Hydra-gruppen, der indeholdt lignende værktøjer, taktikker og procedurer (TTP'er), der involverede misbrug af internetgenveje (.URL) og webbaserede distribuerede forfattere og versioner (WebDAV) komponenter,” melleder Trend Micro og fortsætter:

"Vi konkluderede, at det at kalde en genvej inden for en anden genvej var tilstrækkeligt til at undgå SmartScreen, som ikke kunne anvende Mark-of-the-Web (MotW), en kritisk Windows-komponent, der advarer brugere, når de åbner eller kører filer fra en kilde, der ikke er tillid til."

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg