Hackere bruger alvorlig sårbarhed i Windows til at sprede malware

Skynd dig at implementere den seneste patch, for ellers kan det få konsekvenser. En nuldags-sårbarhed bliver nemlig brugt til at sprede malware.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Microsoft har tirsdag fikset en Windows Defender SmartScreen zero-day-fejl navngivet CVE-2024-21412, der er blevet aktivt udnyttet i det fri af hackere.

Sårbarheden er blevet brugt til at implementere DarkMe remote access trojan (RAT).

Det skriver Bleeping Computer.

Det er hackergruppen, der både kaldes Water Hydra og DarkCasino, der har tidligere udnyttet sårbarheden, meddeler sikkerhedsfirmaet Trend Micro ifølge mediet.

"En uautoriseret angriber kan sende den målrettede bruger en specielt udformet fil, der er designet til at omgå viste sikkerhedstjek," meddelte Microsoft o0m sårbarheden og fortsætter:

"Angriberen ville dog ikke have nogen måde at tvinge en bruger til at se det hackerkontrollerede indhold. I stedet skulle angriberen overbevise dem om at handle ved at klikke på fillinket."

Det var Trend Micros it-sikkerhedsefterforsker Peter Girnus, der rapporterede sårbarheden til Microsoft.

Sårbarheden er primært blevet brugt til at ramme mål inden for den finansielle sektor med datatyveri for øje.

"I slutningen af ​​december 2023 begyndte vi at spore en kampagne fra Water Hydra-gruppen, der indeholdt lignende værktøjer, taktikker og procedurer (TTP'er), der involverede misbrug af internetgenveje (.URL) og webbaserede distribuerede forfattere og versioner (WebDAV) komponenter,” melleder Trend Micro og fortsætter:

"Vi konkluderede, at det at kalde en genvej inden for en anden genvej var tilstrækkeligt til at undgå SmartScreen, som ikke kunne anvende Mark-of-the-Web (MotW), en kritisk Windows-komponent, der advarer brugere, når de åbner eller kører filer fra en kilde, der ikke er tillid til."

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS