Hackere bruger alvorlig sårbarhed i Windows til at sprede malware

Skynd dig at implementere den seneste patch, for ellers kan det få konsekvenser. En nuldags-sårbarhed bliver nemlig brugt til at sprede malware.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Microsoft har tirsdag fikset en Windows Defender SmartScreen zero-day-fejl navngivet CVE-2024-21412, der er blevet aktivt udnyttet i det fri af hackere.

Sårbarheden er blevet brugt til at implementere DarkMe remote access trojan (RAT).

Det skriver Bleeping Computer.

Det er hackergruppen, der både kaldes Water Hydra og DarkCasino, der har tidligere udnyttet sårbarheden, meddeler sikkerhedsfirmaet Trend Micro ifølge mediet.

"En uautoriseret angriber kan sende den målrettede bruger en specielt udformet fil, der er designet til at omgå viste sikkerhedstjek," meddelte Microsoft o0m sårbarheden og fortsætter:

"Angriberen ville dog ikke have nogen måde at tvinge en bruger til at se det hackerkontrollerede indhold. I stedet skulle angriberen overbevise dem om at handle ved at klikke på fillinket."

Det var Trend Micros it-sikkerhedsefterforsker Peter Girnus, der rapporterede sårbarheden til Microsoft.

Sårbarheden er primært blevet brugt til at ramme mål inden for den finansielle sektor med datatyveri for øje.

"I slutningen af ​​december 2023 begyndte vi at spore en kampagne fra Water Hydra-gruppen, der indeholdt lignende værktøjer, taktikker og procedurer (TTP'er), der involverede misbrug af internetgenveje (.URL) og webbaserede distribuerede forfattere og versioner (WebDAV) komponenter,” melleder Trend Micro og fortsætter:

"Vi konkluderede, at det at kalde en genvej inden for en anden genvej var tilstrækkeligt til at undgå SmartScreen, som ikke kunne anvende Mark-of-the-Web (MotW), en kritisk Windows-komponent, der advarer brugere, når de åbner eller kører filer fra en kilde, der ikke er tillid til."

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Softwareudvikler med AI erfaring

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Head of Business Enablement

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job