Ugen i tech: Nu hæver Tesla priserne på Model Y / Microsoft teaser for ny, bomstærk Xbox / Kinesisk lyntog slår rekord: Lige så hurtigt som et jetfly

Ugen i tech: Nu hæver Tesla priserne på Model Y / Microsoft teaser for ny, bomstærk Xbox / Kinesisk lyntog slår rekord: Er lige så hurtigt som et jetfly

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon / Niels de Boissezon)

Nu hæver Tesla priserne på Model Y

Tesla har ved flere lejligheder sendt chokbølger igennem biklmarkedet igennem prisreduktioner på sin populære Model Y.

Denne uge ruller selskabet sin seneste runde prisreduktioner delvist tilbage, ved at opjustere priserne på Model Y.

Billigste Model Y med baghjulstræk står overfor den største prisændring, da prisen skydes 15.000 kroner i vejret til 359.990 kroner, mens Long Range versionen stiger fra 392.990 kroner til 399.990 kroner.

Performance-versionens pris på 424.990 kroner er uændret.

Model 3 porteføljens pris ændres også, men her er prisstigningen alene på 100 kroner til 340.090 og 400.090 kroner for henholdsvis Model 3 og Model 3 Long Range.

Microsoft teaser for ny, bomstærk Xbox

En ny, ultra-kraftigt Xbox spillekonsol er på trapperne, lyder det fra Microsoft.

På selskabets officielle Xbox-podcast løfter Microsofts Xbox’ produktchef Sarah Bond for sløret af hvad der bliver et ’teknologisk gennembrud’, skriver The Verge.

”Der er noget spændende hardware-nyt som vi vil dele ved juletiden. Vi har også investeret i den efterfølgende generation. Det vi virkelig er fokuseret på, er at levere et teknologisk gennembrud, som aldrig før er set mellem hardware generationer, hvilket gør det bedre for gamerne og bedre for indholdsudbydere og de visioner de har,” lover hun.

Overfor mediet lufter Microsoft Gamings administrerende direktør, Phil Spencer, muligheden for at levere flere typer hardware og insinuerer, at en bærbar enhed også er i kortene.

”Jeg er en stor fan af håndholdte enheder,” siger han. ”Men jeg har ikke noget at annoncere.”

Kinesisk lyntog slår rekord: Er lige så hurtigt som et jetfly

Den kinesiske aerospace-koncern China Aerospace Science and Industry Corporation (CASIC) nye tog-prototype runder en ny rekord for landbaseret transport.

Toget, som er at maglev-typen, og dermed svæver på magnetisk vis over sine skinner, nåede end hastighed på 623 kilometer i timen, skriver mediet SCMP.

Den tidligere rekordholder for maglev-tog var det japanske Lo-series med en topfart på 603 kilometer i timen.

For at opnå rekorden strøg den kinesiske prototype igennem et vakuum-rør med en længde på to kilometer – en teknik der minder om den Elon Musk og hans infrastruktur virksomhed Hyperloop tidligere har eksperimenteret med.

Kammeret er ifølge mediet af ’low vacuum’, som betyder at trykket inde i røret er på mellem 30 og 0,1 procent af almindeligt atmosfærisk tryk.

I næste fase af sine forsøg håber CASIC at opnår en hastighed for over 1000 kilometer i timen, omkring det samme dagens hurtigste rutefly. Her vil prototypen suse igennem en bane på 60 kilometer.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job