Apple får EU-bøde på 13,5 milliarder kroner for gebyr-tvang i Apple App Store

Apple skal betale 13,5 milliarder kroner i bøde efter klage fra Spotify over Apples såkaldte 'Apple Tax'. Apple er godt utilfreds med afgørelsen.

Artikel top billede

1,8 milliarder euro - eller hvad der svarer til omkring 13,5 milliarder kroner.

Så stor er den monopol-bøde, som EU netop har idømt Apple for overtrædelse af EU’s konkurrence-regler, som blandt andet har til formål at forhindre, at selskabet misbruger dominerende markedspositioner til at skade andre.

De regler har Apple overtrådt med selskabets gebyr-politik i Apple App Store, konkluderer EU.

Sagens kerne er det omstridte krav, som Apple har haft, om, at alle apps i Apple App Store skal anvende Apples eget betalingssystem. For hvilket selskabet har opkrævet et gebyr på 30 procent.

Det har hertil været forbudt for app-udviklere at linke til eller informere om alternative betalingsmetoder.

Det er det, som undervejs i det langvarige er blevet kaldt for 'Apple Tax' - altså en særlig skat til Apple, som skulle betales, hvis man som leverandør ville beholde sin plads i Apple App Store.

Men fremgangsmåden er lodret ulovligt, konkluderer EU.

Med bøden når EU den foreløbige kulmination på en sag, der begyndte, da svenske Spotify i 2019 klagede over Apples fremgangsmåde.

Netop Spotify har sammen med danske David Heinemeier Hansson været blandt bannerførerne i kampen mod Apples forsøg på at tvangsbinde samtlige app-leverandører til den relativt dyre ordning.

EU-Kommissionen peger på, at Apple restriktioner klart er udtryk for unfair forretnings-betingelser.

Apple har “misbrugt sin dominerende position på markedet for distribution af musik streaming-apps til iPhone og iPad via App Store,” lyder det fra EU.

Det er sket ved at ‘forhindre udviklere i at informere brugerne om alternative, billigere musik-tjenester uden for Apples økosystem. Dette er ulovligt,” lyder det fra EU.

Apple er lodret uenig i afgørelsen, som selskabet meddeler vil blive anket.

I en udsendt meddelelse peger Apple på, at EU ikke har været i stand til at dokumentere nogen som helst form for skade, der er blevet påført forbrugerne.

Samtidig ‘ignorerer EU realiteterne i et marked, der trives, er konkurrencedygtigt og vokser hurtigt,” lyder det fra Apple.

Selskabet peger på, at Spotify er svensk, og at Spotify har mødtes med EU-folk mere end 65 gange under efterforskningen og behandlingen af sagen.

Du kan læse mere om bøden hos EU her.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job