Apple får EU-bøde på 13,5 milliarder kroner for gebyr-tvang i Apple App Store

Apple skal betale 13,5 milliarder kroner i bøde efter klage fra Spotify over Apples såkaldte 'Apple Tax'. Apple er godt utilfreds med afgørelsen.

Artikel top billede

1,8 milliarder euro - eller hvad der svarer til omkring 13,5 milliarder kroner.

Så stor er den monopol-bøde, som EU netop har idømt Apple for overtrædelse af EU’s konkurrence-regler, som blandt andet har til formål at forhindre, at selskabet misbruger dominerende markedspositioner til at skade andre.

De regler har Apple overtrådt med selskabets gebyr-politik i Apple App Store, konkluderer EU.

Sagens kerne er det omstridte krav, som Apple har haft, om, at alle apps i Apple App Store skal anvende Apples eget betalingssystem. For hvilket selskabet har opkrævet et gebyr på 30 procent.

Det har hertil været forbudt for app-udviklere at linke til eller informere om alternative betalingsmetoder.

Det er det, som undervejs i det langvarige er blevet kaldt for 'Apple Tax' - altså en særlig skat til Apple, som skulle betales, hvis man som leverandør ville beholde sin plads i Apple App Store.

Men fremgangsmåden er lodret ulovligt, konkluderer EU.

Med bøden når EU den foreløbige kulmination på en sag, der begyndte, da svenske Spotify i 2019 klagede over Apples fremgangsmåde.

Netop Spotify har sammen med danske David Heinemeier Hansson været blandt bannerførerne i kampen mod Apples forsøg på at tvangsbinde samtlige app-leverandører til den relativt dyre ordning.

EU-Kommissionen peger på, at Apple restriktioner klart er udtryk for unfair forretnings-betingelser.

Apple har “misbrugt sin dominerende position på markedet for distribution af musik streaming-apps til iPhone og iPad via App Store,” lyder det fra EU.

Det er sket ved at ‘forhindre udviklere i at informere brugerne om alternative, billigere musik-tjenester uden for Apples økosystem. Dette er ulovligt,” lyder det fra EU.

Apple er lodret uenig i afgørelsen, som selskabet meddeler vil blive anket.

I en udsendt meddelelse peger Apple på, at EU ikke har været i stand til at dokumentere nogen som helst form for skade, der er blevet påført forbrugerne.

Samtidig ‘ignorerer EU realiteterne i et marked, der trives, er konkurrencedygtigt og vokser hurtigt,” lyder det fra Apple.

Selskabet peger på, at Spotify er svensk, og at Spotify har mødtes med EU-folk mere end 65 gange under efterforskningen og behandlingen af sagen.

Du kan læse mere om bøden hos EU her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S