SAP køber sig til industriel it

Den tyske ERP-gigant SAP har købt det amerikanske softwarefirma Lighthammer for at styrke sig på området industriel it. Den opkøbte software gør det muligt at dykke ned i data for at finde frem til fejl i produktionen.

SAP forsøger nu at styrke sig inden for software til produktionsvirksomheder med købet af softwarefirmaet Lighthammer Software Development for et uoplyst beløb.

Den tyske leverandør af forretningssystemer mener, at opkøbet vil sikre større produktivitet til selskabets omkring 12.000 kunder inden for industriel it.

Lighthammers produkt skal strømline kodningen af grænseflader til at arbejde med systemer på produktionsgulvet. Softwaren vil blive integreret i SAPs Xapps-serie.

- At nedbryde barrieren mellem produktionsgulvet og forretningssystemerne er nøglen til effektivitet i produktionen og forsyningskæden, udtaler Kirk Royster fra firmaet Dow Corning i en pressemeddelelse fra SAP.

Med produktet vil kunderne ifølge SAP kunne modtage beskeder om ændringer i produktionen og bruge de integrerede systemer til ledelsesrapportering til at dykke ned i data og lære om de fejl, der sker i produktionen.

Ifølge SAP vil handlen blive afsluttet i næste måned, hvorefter Lighthammer med 50 ansatte skal integreres i SAP i USA.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S