Chip-kæmpers besked til USA: Vi kan lukke taiwansk chip-produktion ned på afstand

Klodens største og mest avancerede chip-produktion kan lægges ned på afstand, lyder det fra underleverandør.

Artikel top billede

(Foto: ASML)

Klodens to førende virksomheder, når der gælder chip-produktion, er taiwanske TSMC og dennes hollandske chip-underleverandør ASML.

Ingen af disse er dog amerikanske, hvilket skaber dybe panderynker hos den amerikanske regering, som frygter for et eventuelt kinesisk angreb mod den Taiwan.

Skulle det kinesiske angreb dog ske, forsikrer ASML at chip-produktionen kan lukkes ned på afstand.

Det skriver finansmediet Bloomberg.

I tilfælde af konflikt kan den hollandske regering bede ASML om at lukke ned for ASML særlige litografiske maskiner, der indgår i fremstillingen af størstedelen af TSMC’s chip-produktion.

ASML er klodens eneste producent af såkaldt extreme ultraviolet (EUV) til litografisk print af de mest avancerede chip-komponenters kredsløb til dato. Disse anvendes i blandt andet i fremstillingen af processorer og AI-chips, hvor sidstnævnte er der rift om under det verserende AI-kapløb mellem regeringer samt tech-giganter.

TSMC er ASML’s største kunde. Hver af disse maskiner løber op i over 200 millioner euro og kræver regelmæssig service og support for at kunne fungere.

Salg af selskabets EUV-udstyr til Kina er på foranledning af den amerikanske stat blevet banlyst af den hollandske regering.

Kina er dog fortsat den største aftager af ASML’s teknologier og landets står alene for 15 procent af selskabets aktuelle omsætning, lyder det.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Inside Sales Specialist

    Københavnsområdet

    IT-Forsyningen I/S

    Leder af serverteam

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S