Streaming: Lovende japansk sci-fi

Hvis man har hang til sci-fi, robotter og Japan, så byder Apple TV+ på en sommerserie, der ud fra traileren giver mindelser om Black Mirror.

Artikel top billede

Hvad gør man, når man opdager, at ens døde mand ikke arbejdede på at udvikle køleskabe, men højt avancerede robotter?

For hovedpersonen i den nye serie ”Sunny” fra Apple TV+ er det spørgsmål starten på et tilsyneladende hæsblæsende eventyr.

Det begynder, da amerikanske Suzie i Kyoto bliver tilbudt en robot, der kan støtte hende i sorgen over tabet af hendes japanske mand og deres søn, der forsvandt i en mystisk flyulykke.

Sunny kommer lidt ud af det blå, for Apple har ikke tidligere offentliggjort planer om denne nyeste sci-fi-serie, men der går kun få uger, før den kan streames.

”Jeg vil ikke have en robot. Jeg hader robotter!” udbryder Suzie i den første trailer, som du kan se her.

Hun er flyttet til Kyoto med sin familie, men er pludselig alene. Indtil hun altså får robotten Sunny foræret.

Suzies mand har tilsyneladende skjult sandheden om sit arbejde på køleskabsfabrikken, for det bliver hurtigt klart, at robotten Sunny er bygget specifikt til Suzie og hendes behov.

Og det bliver kun den første af en række afsløringer i en hemmelig verden, som Suzie med hjælp fra Sunny skal komme til bunds i.

Rashida Jones har hovedrollen som Suzie, mens Joanna Sotomura lægger stemme til den meget japanske robot Sunny.

Serien er skabt af Katie Robbins, der tidligere har været medforfatter på serien The Affair. Sunny er baseret på Colin O’Sullivans bog The Dark Manual.

Sunny rammer Apple TV+ 10. juli.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)