Strategiskift hos aarhusiansk software-leverandør bærer frugt: "Det peger positivt ind i fremtiden"

Master Data Management-leverandøren Stibo Systems fortsætter med nye salgsrekorder.

Artikel top billede

(Foto: Stibo Systems/PR)

Omlægningen til en abonnementsmodel skrider fremad hos den aarhusianske Master Data Management (MDM)-leverandør Stibo Systems.

I det netop fremlagte årsregnskab kan selskabet fremvise en vækst i omsætningen på knap fem procent, så den nu lyder på 1,1 milliarder kroner.

Det fremgår det af selskabets regnskab.

Men den tilbagevendende omsætning (ARR) steg med 19 procent, mens salget af software as a service (SaaS) voksede med 15 procent.

To nøgletal, der glæder administrerende direktør Adrian Carr, fordi det underbygger den transformation det over 200 år gamle selskab intensiverede, da han overtog roret for knap tre år siden.

"Vi har udviklet os til en Software as a Service (SaaS)-virksomhed og da vi de sidste fire år har investeret markant i at omstille vores forretningsmodel, så glæder vi os især over den store vækst indenfor SaaS-omsætningen, som er tilbagevendende (19 procent). Det peger positivt ind i fremtiden,” udtaler Adrian Carr, CEO for Stibo Systems i en pressemeddelelse fra selskabet i forbindelse med regnskabet.

Kæmpe kunder i porteføljen

Som mange andre virksomheder tilbyder Stibo Systems opbevaring af den konstant voksende mængde data i skyen.

Stibo Systems er blevet Microsoft-partner, og omlægningen til cloud-baserede salg koster en smule på driftsresultatet, som lander på 119,4 millioner kroner modsat 125 millioner kroner året før.

"Vores forventninger til udviklingen i de kommende år fortsætter med at være positive, da vores virksomheder er godt positionerede til at imødegå de omfattende digitale forandringer der finder sted globalt," lyder det fra Torben Brandt Munch, bestyrelsesformand for Stibo Software Group.

En MDM-leverandør forsøger at systematisere en del af den kæmpe mængde data, som virksomheder genererer i alle led af værdikæden.

Det er lidt en niche, som blandt andet ses ved Stibo Systems’ kunder, som tæller nogle af de største virksomheder på verdensplan som Coca Cola, Siemens, Adidas og Toyota.

Stibo Systems er ejet af en dansk fond, som også ejer Stibo DX der leverer it-løsninger til mediebranchen.

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

SOS International

IT Procurement Manager

Københavnsområdet

PensionDanmark

AI Engineer

Københavnsområdet

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Teknisk it-projektleder til Danmarks Fængsler

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura