Hvad sker der hvis danske banker rammes af cyberangreb? ”Vi kan gøre mere for at håndtere nedbrud bedre”

Hvordan håndterer bankerne et cyberangreb, der sætter deres it-systemer ude af spil i flere dage? Det har Finanstilsynet for første gang gennemtestet.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Finanstilsynet har for første gang gennemført en omfattende stresstest af bankernes håndtering af længerevarende it-nedbrud som følge af cyberangreb.

Testen, der inkluderede Danske Bank, Jyske Bank, Nykredit og Sydbank, afslørede både styrker og svagheder i bankernes kriseberedskab.

“Vi så, at der var områder, hvor vi er stærke, og at der er områder, hvor vi kan gøre mere for at håndtere nedbrud bedre,” siger Lance McGrath, chef for cybersikkerhed i Danske Bank, til Børsen.

I et af stresstestens scenarier var bankernes nøglefunktioner i ude af drift i mindst syv dage, hvilket tydeliggjorde behovet for forberedelse og klare kriseplaner.

Testen viste, blandt andet at kommunikation, koordinering og at have en plan for genetablering er afgørende for effektiv krisehåndtering under et angreb.

Undersøgelsen blev iværksat på baggrund af en stigende risiko for cyberangreb, som også Center for Cybersikkerhed fremhævede i starten af juni måned ved at hæve trusselsniveauet fra lav til middel for destruktive cyberangreb i Danmark.

”CFCS vurderer, at mange typer af organisationer i samfundsvigtige sektorer vil kunne blive udvalgt som mål for eventuelle destruktive cyberangreb,” lød det dengang fra Center for Cybersikkerhed.

Derudover stiller den kommende EU-lovgivning ”Dora”, der træder i kraft fra januar næste år, yderligere krav til bankernes cybersikkerhed, hvorfor stresstesten var særlig tiltrængt forud for den nye lov.

Finanstilsynet planlægger flere lignende tests i fremtiden for at sikre, at bankerne lever op til de nye regler og for at styrke den finansielle stabilitet gennem robust cybersikkerhed.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job