Hvad sker der hvis danske banker rammes af cyberangreb? ”Vi kan gøre mere for at håndtere nedbrud bedre”

Hvordan håndterer bankerne et cyberangreb, der sætter deres it-systemer ude af spil i flere dage? Det har Finanstilsynet for første gang gennemtestet.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Finanstilsynet har for første gang gennemført en omfattende stresstest af bankernes håndtering af længerevarende it-nedbrud som følge af cyberangreb.

Testen, der inkluderede Danske Bank, Jyske Bank, Nykredit og Sydbank, afslørede både styrker og svagheder i bankernes kriseberedskab.

“Vi så, at der var områder, hvor vi er stærke, og at der er områder, hvor vi kan gøre mere for at håndtere nedbrud bedre,” siger Lance McGrath, chef for cybersikkerhed i Danske Bank, til Børsen.

I et af stresstestens scenarier var bankernes nøglefunktioner i ude af drift i mindst syv dage, hvilket tydeliggjorde behovet for forberedelse og klare kriseplaner.

Testen viste, blandt andet at kommunikation, koordinering og at have en plan for genetablering er afgørende for effektiv krisehåndtering under et angreb.

Undersøgelsen blev iværksat på baggrund af en stigende risiko for cyberangreb, som også Center for Cybersikkerhed fremhævede i starten af juni måned ved at hæve trusselsniveauet fra lav til middel for destruktive cyberangreb i Danmark.

”CFCS vurderer, at mange typer af organisationer i samfundsvigtige sektorer vil kunne blive udvalgt som mål for eventuelle destruktive cyberangreb,” lød det dengang fra Center for Cybersikkerhed.

Derudover stiller den kommende EU-lovgivning ”Dora”, der træder i kraft fra januar næste år, yderligere krav til bankernes cybersikkerhed, hvorfor stresstesten var særlig tiltrængt forud for den nye lov.

Finanstilsynet planlægger flere lignende tests i fremtiden for at sikre, at bankerne lever op til de nye regler og for at styrke den finansielle stabilitet gennem robust cybersikkerhed.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Procon Solution A/S

Customer Success Consultant

Københavnsområdet

SOS International

Platform Engineer – Team Lead

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Er du vores næste iOS hacker?

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune