Hvad sker der hvis danske banker rammes af cyberangreb? ”Vi kan gøre mere for at håndtere nedbrud bedre”

Hvordan håndterer bankerne et cyberangreb, der sætter deres it-systemer ude af spil i flere dage? Det har Finanstilsynet for første gang gennemtestet.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Finanstilsynet har for første gang gennemført en omfattende stresstest af bankernes håndtering af længerevarende it-nedbrud som følge af cyberangreb.

Testen, der inkluderede Danske Bank, Jyske Bank, Nykredit og Sydbank, afslørede både styrker og svagheder i bankernes kriseberedskab.

“Vi så, at der var områder, hvor vi er stærke, og at der er områder, hvor vi kan gøre mere for at håndtere nedbrud bedre,” siger Lance McGrath, chef for cybersikkerhed i Danske Bank, til Børsen.

I et af stresstestens scenarier var bankernes nøglefunktioner i ude af drift i mindst syv dage, hvilket tydeliggjorde behovet for forberedelse og klare kriseplaner.

Testen viste, blandt andet at kommunikation, koordinering og at have en plan for genetablering er afgørende for effektiv krisehåndtering under et angreb.

Undersøgelsen blev iværksat på baggrund af en stigende risiko for cyberangreb, som også Center for Cybersikkerhed fremhævede i starten af juni måned ved at hæve trusselsniveauet fra lav til middel for destruktive cyberangreb i Danmark.

”CFCS vurderer, at mange typer af organisationer i samfundsvigtige sektorer vil kunne blive udvalgt som mål for eventuelle destruktive cyberangreb,” lød det dengang fra Center for Cybersikkerhed.

Derudover stiller den kommende EU-lovgivning ”Dora”, der træder i kraft fra januar næste år, yderligere krav til bankernes cybersikkerhed, hvorfor stresstesten var særlig tiltrængt forud for den nye lov.

Finanstilsynet planlægger flere lignende tests i fremtiden for at sikre, at bankerne lever op til de nye regler og for at styrke den finansielle stabilitet gennem robust cybersikkerhed.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Head of Digital Trust & Security

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Junior Projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

IT Sikkerhedsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S