Hvad sker der hvis danske banker rammes af cyberangreb? ”Vi kan gøre mere for at håndtere nedbrud bedre”

Hvordan håndterer bankerne et cyberangreb, der sætter deres it-systemer ude af spil i flere dage? Det har Finanstilsynet for første gang gennemtestet.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Finanstilsynet har for første gang gennemført en omfattende stresstest af bankernes håndtering af længerevarende it-nedbrud som følge af cyberangreb.

Testen, der inkluderede Danske Bank, Jyske Bank, Nykredit og Sydbank, afslørede både styrker og svagheder i bankernes kriseberedskab.

“Vi så, at der var områder, hvor vi er stærke, og at der er områder, hvor vi kan gøre mere for at håndtere nedbrud bedre,” siger Lance McGrath, chef for cybersikkerhed i Danske Bank, til Børsen.

I et af stresstestens scenarier var bankernes nøglefunktioner i ude af drift i mindst syv dage, hvilket tydeliggjorde behovet for forberedelse og klare kriseplaner.

Testen viste, blandt andet at kommunikation, koordinering og at have en plan for genetablering er afgørende for effektiv krisehåndtering under et angreb.

Undersøgelsen blev iværksat på baggrund af en stigende risiko for cyberangreb, som også Center for Cybersikkerhed fremhævede i starten af juni måned ved at hæve trusselsniveauet fra lav til middel for destruktive cyberangreb i Danmark.

”CFCS vurderer, at mange typer af organisationer i samfundsvigtige sektorer vil kunne blive udvalgt som mål for eventuelle destruktive cyberangreb,” lød det dengang fra Center for Cybersikkerhed.

Derudover stiller den kommende EU-lovgivning ”Dora”, der træder i kraft fra januar næste år, yderligere krav til bankernes cybersikkerhed, hvorfor stresstesten var særlig tiltrængt forud for den nye lov.

Finanstilsynet planlægger flere lignende tests i fremtiden for at sikre, at bankerne lever op til de nye regler og for at styrke den finansielle stabilitet gennem robust cybersikkerhed.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse