Hvad sker der hvis danske banker rammes af cyberangreb? ”Vi kan gøre mere for at håndtere nedbrud bedre”

Hvordan håndterer bankerne et cyberangreb, der sætter deres it-systemer ude af spil i flere dage? Det har Finanstilsynet for første gang gennemtestet.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Finanstilsynet har for første gang gennemført en omfattende stresstest af bankernes håndtering af længerevarende it-nedbrud som følge af cyberangreb.

Testen, der inkluderede Danske Bank, Jyske Bank, Nykredit og Sydbank, afslørede både styrker og svagheder i bankernes kriseberedskab.

“Vi så, at der var områder, hvor vi er stærke, og at der er områder, hvor vi kan gøre mere for at håndtere nedbrud bedre,” siger Lance McGrath, chef for cybersikkerhed i Danske Bank, til Børsen.

I et af stresstestens scenarier var bankernes nøglefunktioner i ude af drift i mindst syv dage, hvilket tydeliggjorde behovet for forberedelse og klare kriseplaner.

Testen viste, blandt andet at kommunikation, koordinering og at have en plan for genetablering er afgørende for effektiv krisehåndtering under et angreb.

Undersøgelsen blev iværksat på baggrund af en stigende risiko for cyberangreb, som også Center for Cybersikkerhed fremhævede i starten af juni måned ved at hæve trusselsniveauet fra lav til middel for destruktive cyberangreb i Danmark.

”CFCS vurderer, at mange typer af organisationer i samfundsvigtige sektorer vil kunne blive udvalgt som mål for eventuelle destruktive cyberangreb,” lød det dengang fra Center for Cybersikkerhed.

Derudover stiller den kommende EU-lovgivning ”Dora”, der træder i kraft fra januar næste år, yderligere krav til bankernes cybersikkerhed, hvorfor stresstesten var særlig tiltrængt forud for den nye lov.

Finanstilsynet planlægger flere lignende tests i fremtiden for at sikre, at bankerne lever op til de nye regler og for at styrke den finansielle stabilitet gennem robust cybersikkerhed.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S