Danmark hæver trusselsniveauet for destruktive cyberangreb: Men der er ikke en konkret trussel, forsikrer forsvarsminister

Fremmede stater har længe haft evnerne til at udføre destruktive cyberangreb. Nu vurderer Center for Cybersikkerhed og forsvarsminister Troels Lund Poulsen (V), at det er mere sandsynligt, at disse stater også vil bruge dem mod Danmark.

Artikel top billede

(Foto: Forsvarsministeriet)

På et direkte pressemøde tirsdag eftermiddag har Center for Cybersikkerheds chef Thomas Flarup flankeret sammen med Forsvarsminister Troels Lund Poulsen (V) annonceret, at trusselsniveauet for destruktive angreb hæves fra ‘lav’ til ‘middel.’

Niveauet er derfor på niveau tre ud af fem, der starter fra ‘ingen’ til ‘meget høj.’

Der er ikke en konkret trussel, påpeger forsvarsministeren.

“Men alvoren er betragtelig, og derfor er det nødvendigt at dele informationen med den danske befolkning - men det er ikke for at skræmme,” siger han.

Truslen fra destruktive angreb har tidligere været kategoriseret som lav i modsætning til hackerangreb med mammon for øje samt cyberspionage - i begge tilfælde er truslen fra disse kategorier vurderet til at være ‘meget høj.’

Derudover er truslen fra cyberaktivistiske grupper vurderet til at være ‘høj.’

Når det gælder destruktive angreb, er det ifølge Center for Cybersikkerheds chef Thomas Flarup alle sektorer i Danmark, som står for skud.

Da en journalist spørger ham, hvilke sektorer, der er mest udsat, fastholder han, at det er alle, og uddyber:

“Destruktive angreb kan for eksempel være falsk ransomware, overbelastningsangreb mod centraladministrationen og små wiper-angreb,” siger Thomas Flarup.

Efterretningstjenestens cyberspioner udgiver årligt i maj en trusselsvurdering.

Med dagens pressemøde løfter CFCS sløret for en del af den kommende rapport. I den tidligere version, hvor altså truslen fra destruktive angreb lå på lav, fremgår det:

“Det er mindre sandsynligt, at fremmede stater på nuværende tidspunkt har til hensigt at udføre destruktive cyberangreb mod Danmark. CFCS vurderer dog, at hackergrupper tilknyttet fremmede stater forbereder sig for at kunne udføre destruktive angreb med kort varsel.”

Fremmede stater har altså haft evnerne til en angrebskampagne, mens intention har været lav.

Det er altså ændret nu, som i et udtryk for Danmarks donation til Ukraine.

Det forhøjede trusselsniveau kan næppe overraske i cybersikkerhedsmiljøet.

For knap et år siden tiltvang - formentligt - statslige aktører sig adgang til 22 virksomheder inden for el-, varme- og vandsektoren i Danmark. Et eksempel som er med til at pege på, at niveauet ikke længere er lavt.

Center for Cybersikkerhed og Forsvarsministeret har selv været udsat for et overbelastningsangreb i slutningen af februar. Det er formentlig det, som Thomas Flagerup karakteriserer som centraladministrationen.

Selvom DDoS-angreb - ude-af-drift-angreb - er i den mindre alvorlige skala, så har Danmark de seneste par måneder været offer for de russiske bander Anonymous Sudan og NoName, hvor førstnævnte er en false flag-operation styret af den Ruslands militære efterretningstjeneste GRU, som Morten von Seelen tidligere har påpeget overfor Computerworld.

“Det er et markant skifte, der viser hacktivister bliver brugt som en slags false flag-operation til at sløre cyberoperationer fra staten,” forklarer han Computerworld.

For ham er de nye beviser vigtige, fordi det viser, at flere hacktivister direkte er styret af russiske efterretningstjenester - et “glidende paradigmeskift,” forklarer han.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvaret

    Cyberspecialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Nordjylland

    Lægemiddelstyrelsen

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision