Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

HP Inc. modtager flere hundrede millioner kroner i statsstøtte til chip-projekt

De amerikanske myndigheder vil give HP Inc. statsstøtte til projektet. (Rettet)

HP Inc. kan se frem til 335,5 millioner kroner i statsstøtte fra den amerikanske stat til et semiconductor-projekt.

Det skriver Reuters på baggrund af en melding fra det amerikanske handelsministerium.

Støtten skal gå til udvidelse og modernisering af virksomhedens chipfaciliteter i staten Oregon.

Planen er at styrke halvlederteknologier for at understøtte udvikling af AI-initiativer.

Den amerikanske kongres godkendte i august 2022 en investeringsplan på 261,7 milliarder kroner rettet mod chipsektoren.

Handelssekretær Gina Raimondo udtaler ifølge Reuters, at støtten til HPE "viser, hvordan vi investerer i alle dele af halvlederforsyningskæden, og hvor vigtig halvlederteknologi er for innovation inden for lægemiddelopdagelse og kritisk life science-udstyr."

(Rettet: Der er tale om HP Inc. ikke HPE)




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere