Du kan score op til 1,7 millioner kroner på at finde en enkelt sårbarhed

Google vil betale gode penge til folk, der finder sårbarheder i selskabets systemer. Seslakbet fordobler sine dusører.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Der er penge i at finde sårbarheder hos tech-giganternes systemer.

Google har netop fordoblet udbetalingen, en person kan modtage gennem dusørsystemet Vulnerability Reward Program (VRP).

En person kan nu modtage op til 250.000 dollar – svarende til omkring 1,7 millioner kroner – for at finde en fejl i systemet.

Det skriver Google i en meddelelse.

Betalingen, man kan tjene på en sårbarhed, afhænger af kompleksiteten og alvorligheden af sårbarheden.

"Det er på tide at udvikle Chrome VRP-belønninger og -beløb for at give en forbedret struktur og klarere forventninger til sikkerhedsforskere, der rapporterer fejl til os, og til at tilskynde til rapportering af høj kvalitet og dybere forskning i Chrome-sårbarheder og udforske dem til deres fulde effekt og udnyttelsespotentiale, " udtaler Chrome Security-ingeniør, Amy Ressler, i meddelelsen og fortsætter:

"Det højeste potentielle belønningsbeløb for et enkelt nummer er nu 250.000 dollar for demonstreret RCE i en ikke-sandboxed proces. Hvis RCE i en ikke-sandboxed proces kan opnås uden et renderer-kompromis, er det berettiget til et endnu højere beløb, for at inkludere rendererens RCE-belønning."

Det, der giver de store penge er sårbarheder indenfor omgåelse af MiraclePtr, som er en fællesbetegnelse for en række algoritmer i Googles systemer.

Det er MiraclePtr Bypass Reward, der betaler op til de 1,7 millioner kroner.

"Da MiraclePtr blev aktiveret på aktive udgivelseskanaler af Chrome sidste år, blev MiraclePtr-beskyttede fejl i ikke-renderer-processer derefter betragtet som stærkt afdæmpede sikkerhedsfejl. Samtidig lancerede vi MiraclePtr Bypass-belønningen på 100.115 dollar," skriver Amy Ressler og fortsætter:

"Fra Chrome 128 betragtes MiraclePtr-beskyttede fejl i ikke-renderer-processer ikke længere som sikkerhedsfejl. Som sådan betragtes MiraclePtr som en deklarativ sikkerhedsgrænse, og en gyldig indsendelse af en MiraclePtr-bypass er nu berettiget til en belønning på 250.128 dollar."

Læs meddelelsen fra Google her.

Læses lige nu

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Financial Accounting Consultant (SAP)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS