Du kan score op til 1,7 millioner kroner på at finde en enkelt sårbarhed

Google vil betale gode penge til folk, der finder sårbarheder i selskabets systemer. Seslakbet fordobler sine dusører.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Der er penge i at finde sårbarheder hos tech-giganternes systemer.

Google har netop fordoblet udbetalingen, en person kan modtage gennem dusørsystemet Vulnerability Reward Program (VRP).

En person kan nu modtage op til 250.000 dollar – svarende til omkring 1,7 millioner kroner – for at finde en fejl i systemet.

Det skriver Google i en meddelelse.

Betalingen, man kan tjene på en sårbarhed, afhænger af kompleksiteten og alvorligheden af sårbarheden.

"Det er på tide at udvikle Chrome VRP-belønninger og -beløb for at give en forbedret struktur og klarere forventninger til sikkerhedsforskere, der rapporterer fejl til os, og til at tilskynde til rapportering af høj kvalitet og dybere forskning i Chrome-sårbarheder og udforske dem til deres fulde effekt og udnyttelsespotentiale, " udtaler Chrome Security-ingeniør, Amy Ressler, i meddelelsen og fortsætter:

"Det højeste potentielle belønningsbeløb for et enkelt nummer er nu 250.000 dollar for demonstreret RCE i en ikke-sandboxed proces. Hvis RCE i en ikke-sandboxed proces kan opnås uden et renderer-kompromis, er det berettiget til et endnu højere beløb, for at inkludere rendererens RCE-belønning."

Det, der giver de store penge er sårbarheder indenfor omgåelse af MiraclePtr, som er en fællesbetegnelse for en række algoritmer i Googles systemer.

Det er MiraclePtr Bypass Reward, der betaler op til de 1,7 millioner kroner.

"Da MiraclePtr blev aktiveret på aktive udgivelseskanaler af Chrome sidste år, blev MiraclePtr-beskyttede fejl i ikke-renderer-processer derefter betragtet som stærkt afdæmpede sikkerhedsfejl. Samtidig lancerede vi MiraclePtr Bypass-belønningen på 100.115 dollar," skriver Amy Ressler og fortsætter:

"Fra Chrome 128 betragtes MiraclePtr-beskyttede fejl i ikke-renderer-processer ikke længere som sikkerhedsfejl. Som sådan betragtes MiraclePtr som en deklarativ sikkerhedsgrænse, og en gyldig indsendelse af en MiraclePtr-bypass er nu berettiget til en belønning på 250.128 dollar."

Læs meddelelsen fra Google her.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job