Du kan score op til 1,7 millioner kroner på at finde en enkelt sårbarhed

Google vil betale gode penge til folk, der finder sårbarheder i selskabets systemer. Seslakbet fordobler sine dusører.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Der er penge i at finde sårbarheder hos tech-giganternes systemer.

Google har netop fordoblet udbetalingen, en person kan modtage gennem dusørsystemet Vulnerability Reward Program (VRP).

En person kan nu modtage op til 250.000 dollar – svarende til omkring 1,7 millioner kroner – for at finde en fejl i systemet.

Det skriver Google i en meddelelse.

Betalingen, man kan tjene på en sårbarhed, afhænger af kompleksiteten og alvorligheden af sårbarheden.

"Det er på tide at udvikle Chrome VRP-belønninger og -beløb for at give en forbedret struktur og klarere forventninger til sikkerhedsforskere, der rapporterer fejl til os, og til at tilskynde til rapportering af høj kvalitet og dybere forskning i Chrome-sårbarheder og udforske dem til deres fulde effekt og udnyttelsespotentiale, " udtaler Chrome Security-ingeniør, Amy Ressler, i meddelelsen og fortsætter:

"Det højeste potentielle belønningsbeløb for et enkelt nummer er nu 250.000 dollar for demonstreret RCE i en ikke-sandboxed proces. Hvis RCE i en ikke-sandboxed proces kan opnås uden et renderer-kompromis, er det berettiget til et endnu højere beløb, for at inkludere rendererens RCE-belønning."

Det, der giver de store penge er sårbarheder indenfor omgåelse af MiraclePtr, som er en fællesbetegnelse for en række algoritmer i Googles systemer.

Det er MiraclePtr Bypass Reward, der betaler op til de 1,7 millioner kroner.

"Da MiraclePtr blev aktiveret på aktive udgivelseskanaler af Chrome sidste år, blev MiraclePtr-beskyttede fejl i ikke-renderer-processer derefter betragtet som stærkt afdæmpede sikkerhedsfejl. Samtidig lancerede vi MiraclePtr Bypass-belønningen på 100.115 dollar," skriver Amy Ressler og fortsætter:

"Fra Chrome 128 betragtes MiraclePtr-beskyttede fejl i ikke-renderer-processer ikke længere som sikkerhedsfejl. Som sådan betragtes MiraclePtr som en deklarativ sikkerhedsgrænse, og en gyldig indsendelse af en MiraclePtr-bypass er nu berettiget til en belønning på 250.128 dollar."

Læs meddelelsen fra Google her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg