Microsoft betaler over 100 millioner kroner i dusører til cybersikkerhedsfolk – Så meget fik den bedste dusørjager

Microsoft har opgjort det seneste års udbetalinger af dusører til it-sikkerhedsfolk, der finder sårbarheder i Microsofts systemer. Vedkommende, der har modtaget mest, er blevet millionær.

Artikel top billede

(Foto: Kristoffer Ingemand)

Techgiganten Microsoft har opgjort, hvor meget selskabet har betalt i dusører til personer, der har fundet sårbarheder i Microsoft-systemer i det seneste år.

Udbetalingerne sker gennem Microsoft Bounty Program, som er navnet på programmet, hvor Microsoft betaler eksterne folk for at melde sårbarheder, inden de bliver udnyttet af cyberkriminelle.

Det seneste år har Microsoft udbetalt 109 millioner kroner til 343 it-sikkerhedsfolk fordelt på 55 lande.

Personen, der har modtaget den største dusør, har fået omkring 1,4 millioner kroner.

Programmet dækker sårbarheder i en lang række Microsoft-produkter som for eksempel Azure, Edge, M365, Dynamics 365, Power Platform, Windows og Xbox og flere.

Hvert produkt har et særligt dusørprogram tilknyttet med forskellige retningslinjer og beløb.

"I takt med, at sikkerhedslandskabet og Microsofts angrebsoverflade udvikler sig, udvikler Microsoft Bounty-programmet sig også," skriver Madeline Eckert, Bruce Robinson og Lynn Miyashita, som er ledende figurer i Microsofts dusørprogram, i en meddelelse og fortsætter:

"Uanset om det udvider omfanget til at dække nye Microsoft-produkter og -tjenester eller justerer forskningsmål for at beskytte mod ondsindede aktører og nye angrebsvektorer, reagerer Microsoft Bounty-programmet med programforbedringer løbende."

Udbetalingernes størrelse afhænger af, hvor kompliceret og alvorlig den anmeldte sårbarhed er, samt anmeldelsens fuldstændighed og nøjagtighed.

"I det kommende år vil vi fortsætte med at forbedre vores programmer baseret på din feedback. Vi sætter pris på vores globale sikkerhedsforskningsfællesskab for deres igangværende partnerskab og for at dele deres ekspertise for at hjælpe med at sikre millioner af Microsoft-kunder," skriver Microsoft-folkene i meddelelsen.

Læs meddelelsen her.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S