Microsoft betaler over 100 millioner kroner i dusører til cybersikkerhedsfolk – Så meget fik den bedste dusørjager

Microsoft har opgjort det seneste års udbetalinger af dusører til it-sikkerhedsfolk, der finder sårbarheder i Microsofts systemer. Vedkommende, der har modtaget mest, er blevet millionær.

Artikel top billede

(Foto: Kristoffer Ingemand)

Techgiganten Microsoft har opgjort, hvor meget selskabet har betalt i dusører til personer, der har fundet sårbarheder i Microsoft-systemer i det seneste år.

Udbetalingerne sker gennem Microsoft Bounty Program, som er navnet på programmet, hvor Microsoft betaler eksterne folk for at melde sårbarheder, inden de bliver udnyttet af cyberkriminelle.

Det seneste år har Microsoft udbetalt 109 millioner kroner til 343 it-sikkerhedsfolk fordelt på 55 lande.

Personen, der har modtaget den største dusør, har fået omkring 1,4 millioner kroner.

Programmet dækker sårbarheder i en lang række Microsoft-produkter som for eksempel Azure, Edge, M365, Dynamics 365, Power Platform, Windows og Xbox og flere.

Hvert produkt har et særligt dusørprogram tilknyttet med forskellige retningslinjer og beløb.

"I takt med, at sikkerhedslandskabet og Microsofts angrebsoverflade udvikler sig, udvikler Microsoft Bounty-programmet sig også," skriver Madeline Eckert, Bruce Robinson og Lynn Miyashita, som er ledende figurer i Microsofts dusørprogram, i en meddelelse og fortsætter:

"Uanset om det udvider omfanget til at dække nye Microsoft-produkter og -tjenester eller justerer forskningsmål for at beskytte mod ondsindede aktører og nye angrebsvektorer, reagerer Microsoft Bounty-programmet med programforbedringer løbende."

Udbetalingernes størrelse afhænger af, hvor kompliceret og alvorlig den anmeldte sårbarhed er, samt anmeldelsens fuldstændighed og nøjagtighed.

"I det kommende år vil vi fortsætte med at forbedre vores programmer baseret på din feedback. Vi sætter pris på vores globale sikkerhedsforskningsfællesskab for deres igangværende partnerskab og for at dele deres ekspertise for at hjælpe med at sikre millioner af Microsoft-kunder," skriver Microsoft-folkene i meddelelsen.

Læs meddelelsen her.

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,