Nye sikkerhedskrav rammer alle brugere af Google Workspace: Træder i kraft om under en måned

30. september er deadline for det nye uundgåelige tiltag, som vil påvirke brugere af Google Workspace, når en ny godkendelsesprocedure træder i kraft.

Artikel top billede

(Foto: Trac Vu/Unsplash)

Google Workspace-administratorer skal være opmærksom på datoen 30. september.

Fra denne dato deaktiverer Google nemlig adgangen for, at en lang række tredjepartsapplikationer kan blive koblet op til og oprette forbindelse til Google Workspace, hvis der ikke handles.

Det skriver Google i en meddelelse.

”Fra den 30. september 2024: Tredjepartsapps, der kun bruger en adgangskode til at få adgang til Google-konti og Google Sync, vil ikke længere blive understøttet,” skriver Google.

Ændringen rammer mindre sikrer apps også kendt som LSA’er (Less Secure Apps), som ikke bruger OAuth, og den påvirker alle Google Workspace-konti.

Derved vil mange tredjepartsapplikationer, som for eksempel kalender-apps eller mail-apps, der har været tilknyttet til en Workspace-konto, vil stoppe med at fungere i samspil med kontoen.

Google har fjernet LSA-indstillingerne i Workspace Admin-konsollerne, og ændringen er derfor uundgåelig.

Ren praktisk betyder det, at brugere ikke længere vil kunne logge ind på mindre sikre tredjeparts-apps blot ved hjælp af et kodeord. I stedet skal man bruge muligheden ’Log ind med Google’.

Ifølge The Register opfatter Google begrebet LSA som alt, der ikke benytter OAuth.

”Som en del af vores forpligtelse til brugersikkerhed understøtter Google Workspace ikke længere loginmetoden for tredjepartsapps eller -enheder, der kræver, at brugere deler deres Google-brugernavn og -adgangskode,” skriver Google og fortsætter:

”Denne forældede login-metode, kendt som Less Secure Apps (LSA), sætter brugerne i en yderligere risiko, da den kræver deling af Google-kontooplysninger med tredjepartsapps og -enheder, der kan gøre det nemmere for ondsindede aktører at få uautoriseret adgang til din konto.”

Det skal du gøre

Google kommer med en opfordring til administratorer: ”Forbered jeres slutbrugere”.

”For at dine slutbrugere kan fortsætte med at bruge disse typer apps med deres Google Workspace-konti, skal de skifte til en mere sikker adgangstype kaldet OAuth,” skriver Google.

OAuth er en mere sikker måde at give applikationer og tjenester adgang til oplysninger ved at logge ind gennem den tjeneste, man vil give adgang – eksempelvis ved at logge ind med sin Google eller Microsoft-konto.

Hvis en bruger benytter Thunderbrid-mail skal vedkommende tilføje sin Google-konto igen og konfigurere den til at bruge IMAP med OAuth.

DFor Outlook 2016 eller tidliger skal brugere flytte til Microsoft 365 eller Outlook til Windows eller Mac, som begge understøtter OAuth-adgang. Alternativt kan man bruge Google Workspace Sync til Microsoft Outlook.

For Mail-appen på iOS og MacOS skal brugeren fjerne og tilføje sin konto igen.

”Når du tilføjer det igen, skal du vælge "Log ind med Google" for automatisk at bruge OAuth,” skriver Google.

Sørg derfor for at have logget ind på den rigtige måde inden 30. september, hvis du ikke vil have fejlmeldinger. Hvis en applikation ikke tilbyder OAuth vil du ikke længere kunne benytte den.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos