Mediehus tager ansvar efter medarbejdere fik skylden for hackerangreb / Danske virksomheder lever ikke op til nye cybersikkerhedskrav / Oracle-aktien har aldrig været højere

Mediehus tager ansvar efter medarbejdere fik skylden for hackerangreb. Danske virksomheder lever ikke op til nye cybersikkerhedskrav. Polen afværger russisk cyberangreb. Oracle-aktien har aldrig været højere. Twoday lander aftale med GLS.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen derude

Onsdagens udgave af Morgenbriefingen fra Computerworld er klar, og Thomas Møgelbjerg står igen bag det hurtige it-nyhedsoverblik.

God læselyst.

Mediehus tager ansvar efter medarbejdere fik skylden for hackerangreb

Mediekoncernen Jysk Fynske Medier blev i juli udsat for et hackerangreb gennem en phishing-kampagne, hvor ansatte blev lokket til at udlevere loginoplysninger.

Viceadministrerende direktør og COO i koncernen, Bjarne W. Munck, lagde en stor del af skylden for angrebet på de ansatte og skrev i en intern mail:

”Det betyder, at vi er nødt til at tage nye og skrappere forholdsregler i brug, herunder personaleretlige konsekvenser, da vi ikke tåler, at medarbejdere sætter virksomhedens ve og vel over styr ved uansvarlig adfærd.”

Udtalelsen fik massiv kritik, og ledelsen i Jysk Fynske Medier blev beskyldt for at udøve såkaldt management by fear.

Nu erkender CEO Jesper Rosener, at udtalelsen kan have været for hård.

”Vi reflekterer altid over de handlinger, vi udfører, og det er klart, at når så mange har oplevet vores kommunikation som management by fear, må vi kigge indad og tage ansvar for det,” udtaler Jesper Rosener til mediet Kommunikationsforum.

Topchefen anerkender desuden, at folk kan begå fejl, når det kommer til it-sikkerhed.

Danske virksomheder lever ikke op til nye cybersikkerhedskrav

Mange danske virksomheder er dårligt rustet til de nye EU-direktiver NIS2 og DORA, som skal styrke cybersikkerheden i Europa.

En undersøgelse fra Norstat, udført for Kyndryl, viser, at 56 procent af produktionsvirksomhederne og 40 procent af bank- og finanssektoren ikke er klar – eller ikke ved, om de er forberedte på de nye krav, der træder i kraft i 2025.

"Det bliver en ledelsesopgave at sikre, at virksomhederne lever op til de skærpede krav," siger Kyndryls danske landechef, Tina Esbech.

Selvom mange virksomheder er bagud med forberedelserne, viser rapporten, at interessen fra ledelsen er stigende, hvilket er afgørende i en tid, hvor cybertrusler bliver mere komplekse.

Polen afværger russisk cyberangreb

Polske sikkerhedstjenester har afværget en sabotageoperation, som ifølge landets vicepremierminister, Krzysztof Gawkowski, blev orkestreret af Rusland og Hviderusland.

Ifølge Gawkowski var målet at stjæle data til afpresning og udføre en cyberkrig mod Polen.

Sabotørerne, der opererede fra Hviderusland med russisk støtte, havde infiltreret både lokale og centrale regeringsinstitutioner samt statsejede virksomheder involveret i militære kontrakter.

Operationen havde til formål at destabilisere Polen, der spiller en central rolle i at levere militærhjælp til Ukraine, skriver Reuters.

Ifølge Gawkowski er antallet af cyberangreb mod polske institutioner fordoblet det seneste år, og de rammer især logistikvirksomheder, der står for militærleverancer til Ukraine.

Oracle-aktien har aldrig været højere

Og så til noget, der ikke handler om it-sikkerhed.

Oracle overgik analytikernes forventninger i sit seneste kvartalsregnskab, hvor særligt den stigende efterspørgsel på cloud-tjenester har drevet væksten.

Oracles omsætning steg med otte procent, hvilket var mere end forventet, og aktien steg med mere end 11 procent i gårsdagens handel.

En Oracle-aktie koster nu 156,11 dollar, hvilket er det højeste nogensinde. År til dato er aktien steget næsten 50 procent.

Oracle har også netop offentliggjort partnerskaber med Amazon Web Services og Google Cloud, der gør det muligt for kunder at tilgå deres database-tjenester via disse platforme.

Twoday lander aftale med GLS

Transportgiganten GLS Denmark vil udvikle en ny dataplatform gennem Microsoft Fabric, og til dette har de valgt twoday som partner.

”Dataplatformen vil styrke hele vores dataværdikæde, lige fra extraction til det punkt, hvor output skaber værdi. Dette fokus på at styrke hele værdikæden vil forbedre samarbejdet på tværs af vores afdelinger og skabe mere holistiske dataprodukter, så vi opnår et langt mere nuanceret indblik i vores forretning,” forklarer Andreas Benthin-Bruun, Head of Data hos GLS Denmark, i en pressemeddelelse.

Det er ikke oplyst, hvor lang tid twoday-GLS-samarbejdet strækker sig over, eller hvor stor en værdi kontrakten har.

Andreas Benthin-Bruun fortæller, at valget blandt andet faldt på twoday, fordi GLS tidligere har samarbejdet med konsulenthuset.

”Vi er særligt glade for deres ’co-build’-opsætning. Denne tilgang tillader os, udover at implementere nye løsninger, at højne vores egne medarbejderes kompetencer, så vi selv kan varetage og videreudvikle løsningen efter endt forløb,” forklarer Andreas Benthin-Bruun.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Djurslands Bank

    IT-udvikler

    Midtjylland

    Red Barnet

    IT Infrastructure Architect

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job