Sverige mål for omfattende cyberangreb - nu satser regeringen 13 kroner per indbygger på at forbedre sikkerheden i stor-satsning

Det svenske samfund er mål for omfattende cyberangreb, og nu satser landets regering millioner på at forbedre indsatsen mod angrebene. Satsningen kaldes historisk.

Artikel top billede

(Foto: unsplash)

Den svenske regering søsætter næste år det, som regeringen selv kalder for “en historisk satsning på cybersikkerhed”.

Målt i kroner og ører udgør satsningen i statens 2025-budget et beløb svarende til omtrent 130 millioner danske kroner - altså cirka 13 kroner per borger i landet.

“Der er tale om den største satsning på cybersikkerhed nogensinde fra en svensk regering. Et højere svensk cybersikkerhedsniveau er afgørende både for vores nationale sikkerhed og for vores lansigtede konkurrenceevne”, siger den svenske minister for civilt forsvar Carl-Oskar Bohlin.

Den svenske pendent til Center for Cybersikkerhed kaldes Nationellt cybersäkerhetscenter (NCSC).

Det skal være drivkraften for den svenske satsning. I den forbindelse får Försvarets radioanstalt (FRA), som er en civil efterretningstjeneste under det svenske forsvarsministerum og en del af Nationellt cybersäkerhetscenter, tilført cirka 33 millioner kroner.

NIS2

I Sverige anser man evnen til at håndtere de alvorligste cybertrusler som en grundlæggende regeringsopgave, der skal styrkes.

CERT-SE, Sveriges Computer Security Incident Response Team, hos det svenske agentur for samfundssikkerhed og beredskab (MSB), får som en del af den nye satsning godt 26 millioner kroner i øget finansiering.

Målet er mere effektiv støtte til sociale aktører til at forebygge, modstå og håndtere cyberhændelser.

Pengene understøtter også arbejdet med at håndtere de operationelle krav, som NIS2-direktivet stiller til Sverige, lyder det fra regeringen.

Den svenske stat skal også påtage sig et større ansvar for at koordinere og udvikle cybersikkerhedsstøtte, der passer til små og mellemstore kommuners behov.

I øjeblikket er der ikke noget nationalt overblik over, hvordan cybersikkerhedskapaciteterne ser ud rundt omkring i landet.

Derfor får den svenske pendent til Beredskabsstyrelsen MSB små 20 millioner kroner til en national undersøgelse af kommunernes tekniske cybersikkerhedsevner.

Formålet er at identificere tiltag, som kommunerne selv kan sætte i værk billigt og effektivt og desuden være en støtte til at prioritere nødvendige fremtidige investeringer på cybersikkerhedsområdet.

Den svenske regering satser også nogle millioner på forbedret rådgivning og støtte til arbejdet med cybersikkerhed flere steder i det svenske samfund og på mere forskning og innovation på sikkerhedsområdet.

Og så skal der bruges en god portion millioner til at øge den svenske befolknings bevidsthed om cybersikkerhed.

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

AI Systemarkitekt til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv It-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets it-organisation, Cyberdivisionen, Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S