EU's softwarepatenter dræbt af stort flertal

Et overvældende flertal i Europa-Parlamentet har onsdag helt droppet EU's omstridte direktivforslag om softwarepatenter. En dramatisk kovending i de seneste dage har ført til, at 648 ud af 680 parlamentsmedlemmer stemte for at droppe direktivet.

Der bliver intet EU-direktiv om softwarepatenter i Europa.

Efter fire års arbejde, hidsig diskussion og massiv mediedækning valgte et stort flertal i Europa-Parlamentet her til middag at droppe hele direktivet.

I alt stemte 680 parlamentsmedlemmer. Hele 648 stemte for at droppe direktivet, mens kun 14 stemte imod. Det oplyser det danske parlamentsmedlem Margrete Auken (SF).

I en pressemeddelelse udtrykker hun glæde over afvisningen.

Panik før lukketid
- Den Konservative Gruppe (EPP) lugtede lunten og panikkede kort før lukketid. Da der tegnede sig et flertal for at lappe de værste huller i direktivudkastet fra Kommissionen med Rocards kompromisforslag, vendte de af taktiske grunde på en tallerken og anbefalede en total afvisning af hele direktivforslaget, siger hun.

Europæiske firmaer står dog nu tilbage i en situation, som hverken modstandere eller tilhængere af softwarepatenter er tilfredse.

Hos Dansk Handel & Service er Søren Andersen mindre glad for den totale afvisning af direktivforslaget.

- Det er trist, fordi vi har en retstilstand i øjeblikket, hvor virksomheder ikke ved, hvad de skal forholde sig til på det europæiske plan. Der må vi sige, at det så er status quo med Parlamentets forkastelse af forslaget, og der er så ikke noget, der tyder på, at vi får en afklaring i nærmeste fremtid, siger han.

Han henviser til, at de 25 nationale patentkontorer og det europæiske patentkontor, EPO, mangler ordentlige retningslinjer at uddele patenter efter.

Kun Kommissionen kan fremsætte direktivforslag i EU-systemet, og det mener Søren Andersen, at den nu må arbejde videre med.

- Det må være Kommissionens opgave nu at tage fat i de drøftelser, der har været i de seneste måneder, hvor der trods alt har været en smule bevægelse, og forsøge at strikke et nyt direktivforslag sammen, siger han.

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job