Test: Vi prøver håndbygget italiensk lyd til 13.000 kroner - derfor vil du gerne have feinschmecker-streaming

En musikstreamer med touch-panel, indbygget digital konverter og hovedtelefonforstærker. Volumio Motivo er langt fra et standardprodukt - og det gør den unik.

Artikel top billede

Musikstreameren har indbygget digital konverter og hovedtelefonforstærker. Alt kan styres via touch-panel, men smartphone kan også tilsluttes. (Foto: Volumio PR)

Trods mange år i branchen skulle jeg lige se en ekstra gang på denne streamer – for den ligner ikke nogen anden af slagsen, og hele pakken er lidt skævt skruet sammen.

Grundlæggende er der tale om en musikstreamer, der kan ligge på bordet, men den har også udgang til forstærker og hovedtelefon, så den kan indgå i dit musikanlæg.

Snedig pakke

Kamæleonen har en touch-skærm på toppen, hvor du kan styre musik og opsætning. Den ligger skråt, og bagpå er et hav af digitale og analoge udgange.

Det hele prydes af en enkelt rød knap øverst, der også indgår i betjeningen som tænd/sluk-knap og volumenknap.

Volumio er håndbygget italiensk lyd fra Firenze, og har allerede udviklet mange forskellige digitale streamingprodukter.

Motivo nyeste skud og den er nydeligt og enkelt forarbejdet, men har mere et no-nonsense og minimalistisk design end et klassisk italiensk look med store armbevægelser. Tak for det!

Motivo er udsprunget af et behov. I mange hjem har man efterspurgt en streamingenhed, der ikke krævede, at man skulle hive sin telefon eller tablet frem for at spille musik.

Det kan du i øvrigt også med Volumio via deres egen app eller for eksempel streamingtjenesten Roon, som også understøttes.

Men du kan også bare trykke på touchskærmen, når der skal betjenes volumen, vælges musik og så videre.

Altså en lidt gammeldags løsning, men en jeg må indrømme er særdeles rar. For selvom det er smart at kunne tænde og slukke sit lys via tale eller app, er det nogle gange lettere bare at trykke på en kontakt.

Således også med musikanlægget – og som sagt kan du også styre det hele fra din smartphone, der har omtrent samme look som den indbyggede skærm.

Betjeningen via touchpanelet er intuitiv, og i det hele taget er det medfølgende program meget let at bruge.

Touchskærmen fungerer godt, men der er ikke tale om iPad-hastighed i touchfunktionen. Det fungerer, men har ikke den følelse, du kender fra førnævnte.

Den 8” store sag er dog let at læse – også i dagslys - og der gemmer sig da også et IPS panel bag.

Samler dit digitale musikliv

Det skorter ikke på tilslutninger. Bagpå Motivo finder du to udgange til hovedtelefoner, en analog udgang til forstærker samt flere digitale udgange.

Der er også en RJ45-indgang foruden USB, så du for eksempel kan tilslutte musik, du har på en harddisk. Du kan også streame fra en NAS, og den understøtter alle de store streamingtjenester og naturligvis netradio.

Alle digitale musikfilformater – herunder de højtopløste DSD-filer – understøttes.

Der er masser af muligheder for entusiasten, og det betyder, at den ud over at være en digital streamer med digital konverter også er en hovedtelefon- og kontrolforstærker.

Motivo kan tilsluttes direkte til forstærker i et større anlæg eller direkte til en højttaler med indbygget forstærker.

Lyd i feinschmecker-klassen

Motivo koster 12.995 kroner, men er på ingen måde overprissat. Indvendigt finder du digital konvertering via ESS Sabre 9038 DAC, der – for ikke-kendere – er digital konvertering fra øverste hylde.

Den har desuden alle de nyeste digitale udgange, hvis du kun vil bruge den som musikstreamer. Herunder kan den overføre via den nyeste I2S-standard, som giver den reneste digitale overførsel – i øvrigt via HDMI-kabel.

Kontrolforstærkeren indeholder teknologi fra Texas Instruments med individuelt reguleret strømforsyning og udgange til både høj- og lavimpedante hovedtelefoner.

Er du i tvivl om, hvilken udgang der matcher din hovedtelefon bedst, er det bare at prøve begge og vælge den, der lyder bedst.

Lydmæssigt – både via højttalere og hovedtelefon – er det tydeligt, at Motivo er mere end et gimmick.

Der er en luft og detaljegrad i musikken, som du sjældent hører fra musik-streamere. Det er tydeligt at høre, om optagelsen er god – uanset om du lytter til 44 kHz eller 192 kHz musik-streaming.

Den har meget lidt digital lyd og er mere rund og fyldig i klangen, men mister ikke skarphed i detaljerne. Den er med andre ord meget let at lytte til uanset, hvilken musikgenre du foretrækker.

Ikke perfekt, men unik på sit felt

Motivo er ikke et produkt, der matcher alle hjem uden, at du skal foretage ændringer og eventuelle ekstra investeringer. Men har du i forvejen forstærker og højttaler, er den oplagt.

Ønsker du dig digital streaming i meget høj kvalitet – hvor både streaming-enhed og digital konverter er fra øverste hylde – er den også værd at overveje. Lytter du meget via hovedtelefoner med kabel, er den også en, du bør overveje.

Dertil er den indbyggede touch-skærm en gave i hverdagen, som jeg ikke havde set komme inden testen.

Jeg kipper med hatten for de innovative løsninger og den gennemførte måde, man har sammensat hele den digitale pakkeløsning.

Der er plads til forbedringer, men Motivo er lidt af en ener på sit felt, hvilket også afspejles i min karakter.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland