Morgen-briefing: Kommunerne åbner fælles cybersikkerheds-organisation. People-IT og IT Kartellet fusionerer og skifter navn. 200 milliarder danske ord skal åbnes for AI

Kommunerne åbner fælles cybersikkerheds-organisation. People-IT og IT Kartellet fusionerer og skifter navn. 200 milliarder danske ord skal åbnes for AI. IT-Branchen: For få penge til AI. Musk får nej til lønpakke på 730 milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Velkommen til tirsdagens morgen-briefing fra Computerworld, som i nattemørket er sammensat af Dan Jensen.

Kommunerne åbner fælles cybersikkerheds-organisation

Kommunerne har i fællesskab åbnet deres nye ‘KommuneCERT’ med foreløbigt tre medarbejdere.

Cert’en - det står for ‘Computer Emergency Response Team’ - skal sikre det, som kommunerne kalder for en ‘sektorfælles tilgang’ til cybersikkerhed - herunder trusselsvurderinger, monitorering, vejledning og meget andet.

Det er KL og Kombit, der står bag den nye cert, der over tid også bistå med overvågning, og det er planen, at den over de kommende år skal udvikles til at være en decideret SOC for kommunerne.

Du kan læse mere om KommuneCERT her.

People-IT og IT Kartellet fusionerer og skifter navn

Det tidligere C2IT - i dag Kollab - fusionerer sine datterselskaber IT Kartellet, People-IT og /et al. ind i moderselskabet under det nye navn ‘Kollab Solution.’

Ifølge selskabet sker det for at ‘imødekomme et udtalt ønske fra kunderne’ om at ‘få adgang til én samlet sparringspartner.’

Fusionen betyder ifølge Kollab Solution, at alle tidligere grænser mellem de tre virksomheder fjernes.

IT-Kartellets hidtidige direktør, Henrik Thorn, bliver CEO for Kollab Solutions, mens de to hidtidige direktør for henholdsvis People-IT og /et al, Louise Birkholm og Julie Ravn-Nielsen fortsætter som daglige chefer.

Øverste chef for Kollab-koncernen er Carsten Sixhøi.

200 milliarder danske ord skal åbnes for AI

Med regeringens nye AI-planer, der blev præsenteres mandag, påbegyndes arbejdet med at gøre 200 milliarder nedskrevne danske ord tilgængelige for AI.

Digitaliseringsstyrelsen skal koordinere arbejdet med at åbne for de store tekstmængder fra blandt andet Rigsarkivet, Det Kongelige Bibliotek og Folketinget.

De store tekstmængder skal standardiseres og gøres tilgængelige i open source, så de kan “skabe fundamentet for, at dansk sprog, kultur, værdier og praksis kan repræsenteres i nye teknologiske løsninger,” lyder det fra Digitaliseringsstyrelsen.

IT-Branchen: For få penge til AI

Brancheorganisation IT-Branchen er egentlig godt tilfreds med regeringens nye udspil, som med dens tværministerielle styregruppe ifølge foreningen får muskler nok at ‘få ryddet barrierer af vejen og sætte turbo på udviklingen,’ lyder det fra ITB.

Der er dog bare et problem ifølge IT-Branchen. For der skal mange flere penge til end de beløb, som regeringen har afsat.

“Står midlerne til den strategiske indsats for kunstig intelligens mål med de afsatte midler på 62,5 millioner kroner i en treårig periode?,” spørger branchedirektør Natasha Friis Saxberg retorisk.

Og hun svarer selv på sit spørgsmål:

“Her må jeg bare ærligt sige – NEJ. Strategien sætter en ambition og en retning, men der skal flere midler til, hvis vi skal være verdensførende. Det er vores fælles fremtid, som vi skal investere i - og vi har simpelthen ikke råd til andet,” lyder det fra hende.

Du kan læse om regeringens strategi her: Regeringen vil gøre Danmark til verdensførende AI-nation: Her er den store plan.

Musk får nej til lønpakke på 730 milliarder kroner

En amerikansk domstol siger for anden gang nej til Teslas ønske om at udbetale hvad der i dag svarer til enorme 101 milliarder dollar - 730 milliarder kroner - i løn til Elon Musk.

Pakken blev ellers godkendt af et stort flertal af Teslas aktionærer i sommer.

Den gigantiske pakke består af optioner på 303 millioner Tesla-aktier, og den er faktisk blevet fordoblet i værdi, siden domstolen med dommer Kathaleen McCormick i spidsen i januar sagde nej første gang.

Dommeren mener, at det ikke er bevist, at den store lønpakke er i aktionærernes interesse.

Elon Musk modtager ikke almindelig løn for sit arbejde som CEO i Tesla, men alene denne type lønpakker, der gør, at han kan købe Tesla-aktier til langt under deres markedspris.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

It-løsninger | Online

Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS