Cybertruslen mod Danmark er historisk høj: Rammer "konstant danske virksomheder og myndigheder med deres cyberangreb"

”Statslige hackergrupper forsøger løbende at kompromittere mål i Danmark," står der i en ny rapport fra Forsvarets Efterretningstjeneste.

Artikel top billede

”Det samlede trusselsbillede, Danmark står overfor, er alvorligere, end det har været i mange år.”

Sådan lyder en del af indledningen fra Svend Larsen, fungerende chef for Forsvarets Efterretningstjeneste (FE), i deres nyudgivne rapport Udsyn 2024.

Og det alvorlige trusselsbillede skyldes ikke mindst, at Danmark i løbet af året er blevet mål for nationale hackergrupper:

”Statslige hackergrupper forsøger løbende at kompromittere mål i Danmark. Det har i 2024 øget cybertruslen mod Danmark. Samtidig rammer kriminelle og aktivister konstant danske virksomheder og myndigheder med deres cyberangreb,” står der i rapporten.

Ifølge FE har Rusland i årevis haft kapaciteten til at udføre destruktive cyberangreb, som allerede er set i Ukraine. Her har angreb med såkaldt wiper-malware, der sletter eller krypterer data, skabt alvorlige konsekvenser for landets kritiske infrastruktur.

Selvom Rusland aktuelt ikke vurderes at have direkte intentioner om omfattende destruktive angreb mod Danmark, advarer FE om, at truslen er blevet mere realistisk.

Formålet med sådanne angreb vil typisk være at "skabe frygt og lægge pres på det danske samfund og beslutningstagere", står der i rapporten.

Samtidig understøtter pro-russiske cyberaktivister Ruslands interesser med en række overbelastningsangreb rettet mod danske hjemmesider og offentlige tjenester, fremgår det af FE-rapporten.

Kina stjæler viden – men har kapacitet til mere

FE vurderer desuden, at Kina fortsat bruger sine omfattende cyberkapaciteter til spionage og tyveri af viden fra danske virksomheder og myndigheder.

Kina har også evnen til at udføre destruktive angreb, men det er usandsynligt, at landet aktuelt vil rette sådanne handlinger mod Danmark.

Dog fremhæver rapporten en stigende spænding omkring Taiwan, der kan påvirke Kinas cyberaktiviteter. Amerikanske myndigheder har tidligere advaret om kinesiske hackerangreb mod kritisk infrastruktur i USA, som kan eskalere i tilfælde af konflikt.

FE understreger, at destruktive cyberangreb kan have "store konsekvenser ikke bare for offeret, men også for samfundet", hvis vigtige tjenester som energi- og vandforsyning rammes.

Truslen bliver ikke kun større, men også mere uforudsigelig, da cyberangreb ofte har et symbolsk formål og kan ramme forskellige sektorer.

Center for Cybersikkerhed (CFCS) har i en selvstændig rapport tidligere på året vurderet truslerne fra cyberspionage og cyberkriminalitet, der begge fortsat er på det højeste niveau: Meget højt.

Desuden vurderer CFCS, at truslen fra cyberaktivisme er høj, mens truslen fra destruktive cyberangreb er middel.

Danske myndigheder og virksomheder opfordres til at styrke deres digitale forsvar for at modstå den stigende risiko for cyberangreb i en mere usikker geopolitisk verden.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    SOS International

    Platform Engineer – Team Lead

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)