Morgenbriefing: Dansk center skal styrke europæisk produktion af mikrochips / Norriq indsætter flere direktører / Facebook-moderatorer ramt af PTSD på grund af voldsomt indhold.

Dansk center skal styrke europæisk produktion af mikrochips. Norriq indsætter flere direktører. Facebook-moderatorer ramt af PTSD på grund af voldsomt indhold. Phishing-kampagne rammer 20.000 brugere i europæiske virksomheder. Cyberangreb kan koste verden over 10.000 milliarder dollar i 2025

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen og velkommen til ugens sidste udgave af Morgenbriefingen fra Computerworld.

For sidste gang i denne omgang er det Thomas Møgelbjerg, der er stået tidligt op for at servere it-nyheder til jer.

Men selvom julen nærmer sig med hastige skridt, holder Computerworlds morgenbriefing ikke ferie.

Vi lander nemlig i din indbakke på mandag den 23. december på vanlig vis – ligesom vi på Computerworld.dk også opdaterer jer med det nyeste inden for it-branchen.

Vi håber, du vil læse med. Nu er der morgenbriefing.

Dansk center skal styrke europæisk produktion af mikrochips

Danmark lancerer i januar 2025 et nationalt kompetencecenter for mikrochipteknologi på DTU, der skal styrke både Danmarks og EU’s position inden for mikrochips.

Centret er støttet af 28,6 millioner kroner fra forskningsreserven 2024 og skal tilbyde rådgivning og træning til især små og mellemstore virksomheder.

Mikrochips er afgørende for moderne teknologi, herunder kunstig intelligens, mobiltelefoner og medicinsk udstyr, og en stabil europæisk produktion er vigtig for økonomisk sikkerhed.

Udover kompetencecentret afsættes 140 millioner kroner i forskningsreserven 2025 til Innovationsfonden, der skal fremme Danmarks engagement i EU-programmet Chips Joint Undertaking.

Fokus er på udvikling af kvantechips og styrkelse af chipproduktion i EU, skriver Uddannelses- og Forskningsministeriet i en pressemeddelelse.

DTU leder et konsortium med Aarhus Universitet, Københavns Universitet, Danmarks Nationale Metrologiinstitut og Dansk Industri, der skal koordinere forsknings- og udviklingsinitiativer på området.

Målet er at styrke europæisk uafhængighed i en globalt konkurrencepræget branche.

Norriq indsætter flere direktører

Norriq udvider sit ledelsesteam med to erfarne profiler for at fremme vækst og udvikling.

Hans Henrik Dahl Børgesen tiltræder som Director for Data & AI, mens Thor Laage-Petersen bliver Director for ERP.

Førstnævnte kommer fra en ledende stilling hos Twoday og har tidligere opnået betydelig vækst inden for Data og Business Intelligence hos KMD.

Thor Laage-Petersen bringer 25 års erfaring inden for teknologi og digitalisering, blandt andet fra Columbus og sin egen konsulentvirksomhed.

Norriq har oplevet en gennemsnitlig vækst på over 30 procent de seneste år, og managing director i selskabet, Allan Nørgaard Rasmussen, udtaler, at det nye ledelsesteam er udvalgt med fokus på at skabe rammerne for vækst og fastholde selskabets stærke markedsposition.

Facebook-moderatorer ramt af PTSD på grund af voldsomt indhold

Mere end 140 Facebook-moderatorer i Kenya er blevet diagnosticeret med posttraumatisk stresslidelse (PTSD), angst og depression efter at have været udsat for ekstremt voldeligt indhold.

Ifølge The Guardian inkluderer indholdet mord, selvmord, seksuelt misbrug af børn og terrorisme, som de modererede for Facebooks moderselskab, Meta, fra 2019 til 2023.

Diagnoserne blev stillet som en del af en retssag mod Meta og Samasource Kenya, det firma, der ansatte moderatorerne.

Ifølge retssagen har mange moderatorer oplevet alvorlige mentale og sociale konsekvenser, herunder stofmisbrug, sammenbrud i ægteskaber og frygt for at blive forfulgt af terrorgrupper, efter de manuelt har skullet monitorere, hvilket indhold der bliver lagt op på Facebook.

Moderatorerne, som desuden blev betalt otte gange mindre end deres kolleger i USA, arbejdede lange dage med at gennemgå grafisk indhold fra hele Afrika.

Meta har endnu ikke kommenteret sagen.

Phishing-kampagne rammer 20.000 brugere i europæiske virksomheder

En ny phishing-kampagne har ifølge Palo Alto Networks’ researchgruppe, Unit 42, ramt over 20.000 brugere i europæiske virksomheder.

Angrebet, der er målrettet Microsoft Azure-cloudmiljøer, har især påvirket virksomheder inden for bilindustrien, kemisk produktion og industriel fremstilling i Tyskland og Storbritannien.

Kampagnen, som stadig var aktiv i september 2024, stjæler login-oplysninger med det formål at infiltrere cloud-infrastruktur.

"Selvom rapporten primært deler eksempler fra Storbritannien og Tyskland, så er kampagnen ikke regionalt begrænset. Derfor skal danske virksomheder også tage advarslen seriøst, tjekke op på sit cloud-miljø og intensivere træningen af deres medarbejdere for at forebygge phishing-angreb," siger Jesper Olsen, Nordeuropæisk CISO for Palo Alto Networks.

Cyberangreb kan koste verden over 10.000 milliarder dollar i 2025

Vi bliver i samme spor, for ifølge Trend Micro forventes cyberkriminalitet at nå et hidtil uset omfang i 2025 og koste verden mere end 10.000 milliarder dollar.

Det fremgår af rapporten “The Easy Way In/Out: Security Predictions for 2025” fra cybersikkerhedsselskabet Trend Micro.

Rapporten peger på kunstig intelligens som en central drivkraft bag fremtidens cyberangreb.

AI vil blive brugt til at personalisere og automatisere angreb, herunder hyperpersonaliserede phishing-mails baseret på analyser af ofres data.

Trend Micro advarer også om, at stjålne data kan bruges til at skabe "digitale tvillinger" og falske medarbejdere, som ved hjælp af AI kan efterligne menneskers personlighed og adfærd.

Kombineret med deepfake-teknologi og biometriske data kan denne metode anvendes til identitetssvindel og manipulation.

Desuden forventes angreb på ladestandere til elbiler at blive en ny tendens i takt med den grønne omstilling. Cybersikkerhed bliver derfor vigtigere end nogensinde for at imødegå disse trusler.

"AI-udviklingen betyder, at cybertruslerne trænger dybere ind i virksomheder og samfundet generelt. Truslerne handler ikke kun om sikkerhed. I sidste ende er de en forretnings- og samfundsrisiko med potentielt meget store økonomiske konsekvenser. Det er derfor vigtigt, at vi øger bevidstheden om, hvordan AI-baserede angreb genkendes og forhindres," udtaler Andreas Christensen, der er regional director for Norden hos Trend Micro.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S