Første perfekte score i Pac Man

For første gang i næsten 20 år har nogen klaret alle banerne i verdensberømt arkadespil

Indhold

Af Lars Michael Sørensen

6. juli 1999: De fleste er efterhånden bekendte med begrebet "agurketid", der symboliserer pressens desperation for at fylde spalterne med nyheder - næsten uanset hvorfor. Det er i den ånd, og alligevel ikke helt, at vi hermed loyalt gengiver indholdet af en noget usædvanlig pressemeddelelse, der netop er landet på redaktionens skrivebord.

For første gang i arkadespillets historie er det lykkedes nogen at opnå en perfekt score i det legendariske Pac Man-spil.

Det tog den 33-årige Bill Mitchell næsten seks timer at score det maksimalt mulige antalt point - 3.333.360 - på den samme mønt, ved et besøg i Funspot Family Fun Center i New Hampshire.

Resultatet bliver officielt optaget i næste udgave af Twin Galaxies´ rekordbog over videospil.

Mitchell var taget til Funspot-arkaden med det ene formål at slå canadierne og komme først til, hvad arkadespillerne anser for en Hellig Gral: Historiens første perfekte spil Pac Man.

- Det var utroligt! Mitchell ankom bevidst den 1. juli på Canadas nationaldag og vandt titlen lige i tid til den amerikanske ditto, den 4. juli. Han bar ovenikøbet et slips i de amerikanske nationalfarver for at understrege det patriotiske formål bag hans handling, udtaler Gary Vincent, direktør i Funspot Family Center.

Mitchell, der nægtede at spise indtil han havde slået canadierne, gik sulten i næsten to dage.

- Jeg var nødt til at blive den første. Det var ligesom Neil Armstrong på månen. Uanset, hvor mange som gør det samme bagefter, så vil det altid være Neil Armstrong, der bliver husket som den, der gjorde det først. Og allerbedst, at det var en amerikaner, udtaler Bill Mitchell.

Og Mitchell kom først. Enhver af hans bevægelser blev fanget af en videobåndoptager på Mitchells skulder, og gemt for evigt - eller i hvert fald som bevis på hans bedrift.

Mitchell forklarede, at han var ved at gå op i sømmene omkring 1.9 millioner point. Og han var tæt på at miste modet, da det gik op for ham, at han stadig havde 100 baner endnu.

Efter det seks timer lange spil var overstået gik Mitchell bort fra spillet, og kom med en utrolig erklæring: Han annoncerede, at han trak sig permanent tilbage fra Pac Man:

- Jeg vil aldrig spille det møgspil igen. Der er ikke mere jeg kan udrette, sagde han.

Bill Mitchell har i forvejen verdensrekorden i Donkey Kong, et andet utroligt populært arkadespil.

Midway Games, der ejer Pac Man, har anslået, at Pac Man er spillet mere end 20 milliarder gange, siden spillet udkom i 1980.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S