Første perfekte score i Pac Man

For første gang i næsten 20 år har nogen klaret alle banerne i verdensberømt arkadespil

Indhold

Af Lars Michael Sørensen

6. juli 1999: De fleste er efterhånden bekendte med begrebet "agurketid", der symboliserer pressens desperation for at fylde spalterne med nyheder - næsten uanset hvorfor. Det er i den ånd, og alligevel ikke helt, at vi hermed loyalt gengiver indholdet af en noget usædvanlig pressemeddelelse, der netop er landet på redaktionens skrivebord.

For første gang i arkadespillets historie er det lykkedes nogen at opnå en perfekt score i det legendariske Pac Man-spil.

Det tog den 33-årige Bill Mitchell næsten seks timer at score det maksimalt mulige antalt point - 3.333.360 - på den samme mønt, ved et besøg i Funspot Family Fun Center i New Hampshire.

Resultatet bliver officielt optaget i næste udgave af Twin Galaxies´ rekordbog over videospil.

Mitchell var taget til Funspot-arkaden med det ene formål at slå canadierne og komme først til, hvad arkadespillerne anser for en Hellig Gral: Historiens første perfekte spil Pac Man.

- Det var utroligt! Mitchell ankom bevidst den 1. juli på Canadas nationaldag og vandt titlen lige i tid til den amerikanske ditto, den 4. juli. Han bar ovenikøbet et slips i de amerikanske nationalfarver for at understrege det patriotiske formål bag hans handling, udtaler Gary Vincent, direktør i Funspot Family Center.

Mitchell, der nægtede at spise indtil han havde slået canadierne, gik sulten i næsten to dage.

- Jeg var nødt til at blive den første. Det var ligesom Neil Armstrong på månen. Uanset, hvor mange som gør det samme bagefter, så vil det altid være Neil Armstrong, der bliver husket som den, der gjorde det først. Og allerbedst, at det var en amerikaner, udtaler Bill Mitchell.

Og Mitchell kom først. Enhver af hans bevægelser blev fanget af en videobåndoptager på Mitchells skulder, og gemt for evigt - eller i hvert fald som bevis på hans bedrift.

Mitchell forklarede, at han var ved at gå op i sømmene omkring 1.9 millioner point. Og han var tæt på at miste modet, da det gik op for ham, at han stadig havde 100 baner endnu.

Efter det seks timer lange spil var overstået gik Mitchell bort fra spillet, og kom med en utrolig erklæring: Han annoncerede, at han trak sig permanent tilbage fra Pac Man:

- Jeg vil aldrig spille det møgspil igen. Der er ikke mere jeg kan udrette, sagde han.

Bill Mitchell har i forvejen verdensrekorden i Donkey Kong, et andet utroligt populært arkadespil.

Midway Games, der ejer Pac Man, har anslået, at Pac Man er spillet mere end 20 milliarder gange, siden spillet udkom i 1980.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

AI/ML udvikler i PET

Københavnsområdet

AL Sydbank

Afdelingschef til IT Servicedesk

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S