Første perfekte score i Pac Man

For første gang i næsten 20 år har nogen klaret alle banerne i verdensberømt arkadespil

Indhold

Af Lars Michael Sørensen

6. juli 1999: De fleste er efterhånden bekendte med begrebet "agurketid", der symboliserer pressens desperation for at fylde spalterne med nyheder - næsten uanset hvorfor. Det er i den ånd, og alligevel ikke helt, at vi hermed loyalt gengiver indholdet af en noget usædvanlig pressemeddelelse, der netop er landet på redaktionens skrivebord.

For første gang i arkadespillets historie er det lykkedes nogen at opnå en perfekt score i det legendariske Pac Man-spil.

Det tog den 33-årige Bill Mitchell næsten seks timer at score det maksimalt mulige antalt point - 3.333.360 - på den samme mønt, ved et besøg i Funspot Family Fun Center i New Hampshire.

Resultatet bliver officielt optaget i næste udgave af Twin Galaxies´ rekordbog over videospil.

Mitchell var taget til Funspot-arkaden med det ene formål at slå canadierne og komme først til, hvad arkadespillerne anser for en Hellig Gral: Historiens første perfekte spil Pac Man.

- Det var utroligt! Mitchell ankom bevidst den 1. juli på Canadas nationaldag og vandt titlen lige i tid til den amerikanske ditto, den 4. juli. Han bar ovenikøbet et slips i de amerikanske nationalfarver for at understrege det patriotiske formål bag hans handling, udtaler Gary Vincent, direktør i Funspot Family Center.

Mitchell, der nægtede at spise indtil han havde slået canadierne, gik sulten i næsten to dage.

- Jeg var nødt til at blive den første. Det var ligesom Neil Armstrong på månen. Uanset, hvor mange som gør det samme bagefter, så vil det altid være Neil Armstrong, der bliver husket som den, der gjorde det først. Og allerbedst, at det var en amerikaner, udtaler Bill Mitchell.

Og Mitchell kom først. Enhver af hans bevægelser blev fanget af en videobåndoptager på Mitchells skulder, og gemt for evigt - eller i hvert fald som bevis på hans bedrift.

Mitchell forklarede, at han var ved at gå op i sømmene omkring 1.9 millioner point. Og han var tæt på at miste modet, da det gik op for ham, at han stadig havde 100 baner endnu.

Efter det seks timer lange spil var overstået gik Mitchell bort fra spillet, og kom med en utrolig erklæring: Han annoncerede, at han trak sig permanent tilbage fra Pac Man:

- Jeg vil aldrig spille det møgspil igen. Der er ikke mere jeg kan udrette, sagde han.

Bill Mitchell har i forvejen verdensrekorden i Donkey Kong, et andet utroligt populært arkadespil.

Midway Games, der ejer Pac Man, har anslået, at Pac Man er spillet mere end 20 milliarder gange, siden spillet udkom i 1980.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS