Morgen-briefing: Ansættelsesstop i Microsoft-division / Apples allerførste USA-chips er klar / Analyse: 60 procent af QR-koder i mails er spamfælder

Morgen-briefing: Ansættelsesstop i Microsoft-division / Apples allerførste USA-chips er klar / Analyse: 60 procent af QR-koder i mails er spamfælder

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen og velkommen til Computerworlds morgen-briefing.

Kalenderen viser onsdag 15. januar, mens vejrudsigten antyder, at der er lunere og klarere vejr på vej.

Dagens nyhedsoverblik vil tage dig forbi Microsofts nye spareøvelse, Apples hærdede forsyningskæder og en voksende form for spam-trussel.

Dagen er også dagen derpå, efter at en række Microsoft Dynamics-løsninger blev lagt i graven.

Dette nyhedsoverblik er sammensat af nyhedsvært Niels de Boissezon.

Ansættelsesstop i Microsoft-division

Den amerikanske tech-gigant Microsoft indfører et ansættelsesstop i sin amerikanske konsulentforretning.

Det fremgår at et internt notat, hvor det lyder at stoppet skal til for at holde omkostninger i ro, skriver finansmediet CNBC.

Stoppet vil alene berører en procent af virksomhedens samlede medarbejderstand og vil vare indtil udgangen af regnskabsåret 2025, som her vil vare til juni 2025.

Notatet instruerer også medarbejdere i ikke at afregne rejseomkostninger for interne møder, men i stedet at mødes online. Desuden skal ledelsen godkende rejser ud til kunder for at sikre, at det alene er de rette kunder, der giver rejseomkostninger.

Microsofts konsulentdivisionen har haft en langsommere vækst end Microsofts øvrige software-forretning og Azure-cloudforretningen. Konsulentenheden genererede 1,9 milliarder USD i seneste kvartal, svarende til et fald på omkring en procent i forhold til forrige år, mens Azure voksede med 33 procent.

Apples allerførste USA-chips er klar

Apples allerførste amerikansk fremstillede processorer er i disse dage ved at rulle af samlebåndene i taiwanske TSMC’s spritnye amerikanske fabrik i Arizona.

Det skriver teknologi-mediet Nikkei Asia.

I øjeblikket bliver de første batches anvendt til testformål, mens masseproduktionen skulle være klar i løbet af indeværende kvartal.

Med en TSMC-fabrik på amerikansk jord, er både Apple og selskabets hjemland styrket sig strategisk ved at hjemtage kritisk produktion af klodens mest avancerede fremstillingsprocesser. Det sker i en tid, hvor både USA og Kina truer hinanden med handelssanktioner og told.

Apples forsyningskæde vil dog i først ombæring fortsat kræve en tur i udlandet, da den såkaldte ’packaging’ proces fortsat skal foregå i Amkor i Taiwan indtil TSMC får færdiggjort sin packaging-fabrik.

Analyse: 60 procent af QR-koder i mails er spamfælder

En undersøgelse fra sikkerhedsvirksomheden Cisco Talos viser at QR-koder i høj grad anvendes til at udbrede spam.

Her viser det sig, at 60 procent af QR-koder i mails henviser til spam, da de let kan omgå forsvarsværker som spamfiltre, lyder det.

Disse benyttes da de har besidder en unik evne til at omgå filtre og kan skjules som kunst.

”Forsigtighed tilrådes, når man scanner ukendte QR-koder. Ligesom vi råder brugerne til ikke at klikke på mistænkelige links, er det også bedst at undgå ukendte QR-koder,” siger Kenneth Schwartz, Cyber Security Lead Denmark hos Cisco.

Disse nye angrebsmetoder benyttes til alt fra phishing-angreb til uautoriserede anmodninger om multifaktorautentificering (MFA), som kan give hackere adgang til følsomme brugerdata.

Talos' analyse viser, at QR-koder udgør mellem 0,01 procent og 0,2 procent af alle e-mails på verdensplan, svarende til én ud af mindst 500 e-mails.

DI Digital holder cybersikkerhedstopmøde

Brancheorganisationen for landets IT, tele, elektronik og kommunikationsindustri, DI Digital, har netop afholdt topmøde med landets førende cybersikkerhedsaktører.

Hensigten med mødet er iværksætte en dialog om konkrete løsninger på de sikkerhedsmæssige udfordringer, vi står over for i en kompleks geopolitisk situation, oplyser organisationen på LinkedIn.

”Hos DI Digital er vi overbeviste om, at vi kun kan følge med det hastigt ændrede trusselsbillede, hvis vi arbejder tættere sammen og styrker videndelingen blandt cybersikkerhedsaktører i Danmark,” lyder det fra organisationen som vil inddrage disse i et kommende cyberpolitiske udspil.

Blandt de deltagende er Dubex, IBM, TDC Erhverv, DNV, Accenture, Atea Danmark, CSIS Security Group A/S, Conscia Danmark A/S og Orange Cyberdefense.

Mere om samme emne

Læses lige nu

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Presales Lead Cybersecurity

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra 7N A/S

    7N: Specialisterne bag Europas digitale forsvarsparathed

    Når Danmark og Europa skal ruste sig til en ny sikkerhedspolitisk virkelighed, handler det ikke længere kun om materiel og mandskab.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S