Antivirus-fejl koster Trend Micro 50 mio.

En softwarefejl, der slap gennem testen og fik tusindvis af Windows-pc'er til at gå i stå, har kostet den japanske antivirus-leverandør Trend Micro omkring 50 millioner kroner. Oveni den umiddelbare udgift til ekstra support kan selskabet endnu risikere at miste virksomhedskunder.

En softwarefejl har kostet den japanske antivirus-leverandør Trend Micro omkring 50 millioner kroner. Det erkender selskabet i sit seneste kvartalsregnskab.

Antivirusfirmaet udsendte i april en opdatering til selskabets antivirussoftware. Selskabet havde dog ikke fået gennemtestet koden, og det gav problemer for tusindvis af kunder.

Fejlen betød, at programmet sugede processorkraft til sig og gjorde kundernes systemer langsomme. En række kunder tilkaldte derfor pc-reparatører, fordi systemet ikke duede.

Trend Micro tilbød at dække en væsentlig del af kundernes regning med et tilskud på 465 kroner som kompensation.

Ekstra åbent i weekender

Antivirusfirmaet modtog over 370.000 kundehenvendelser i som følge af softwarefejlen. Allerede inden tilbuddet om dækning af teknikerbesøg og gratis support, havde episoden kostet Trend Micro 16,4 millioner kroner.

Selskabet oplyser, at episoden indtil videre ikke har fået nogen af virksomhedskunderne til at opgive Trend Micro.

Men selskabet er forberedt på, at det kan skyldes, at det ikke er let for en virksomhed at skifte antivirusleverandør fra den ene dag til den anden.

Derfor kan de fulde efterdønninger måske først kunne mærkes til næste år, advarer selskabet.

Udover dækning af reparationer er det først og fremmest den enorme udgift til ekstra support, som umiddelbart har kostet for Trend Micro. Selskabets kundecenter måtte holde ekstra åbent i weekender og på helligdage for at hjælpe de ramte kunder.

Læses lige nu

    Annonce

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Technical

    Uspecificeret arbejdssted

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Partner Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks