Patientdata fra Alles Lægehus er blevet lækket

Patientdata fra det hackede Alles Lægehus er blevet lækket på nettet.

Artikel top billede

Patientdata fra Alles Lægehus, der driver 39 lægeklinikker på landsplan, er blevet lækket på nettet.

Det sker efter, at lægehuset blev hacket 9. december 2024, hvor hackerne her stjal data om både medarbejdere og patienter.

Hackerangrebet kom dog først til offentlighedens kendskab flere uger senere, da Alles Lægehus meldte ud om det.

Ifølge DR har hackerne offentliggjort oplysningerne i et lukket hackerforum.

Det drejer sig om blandt andet CPR-numre, sygdomshistorik, medicin samt henvisninger til sygehuse.

Jan Kaastrup fra it-sikkerhedsfirmaet CSIS siger til DR, at der er tale om meget sensitive oplysninger.

“Hackerne har lækket data, som er langt mere sensitivt, end jeg troede. Det er konkrete oplysninger om folks helbred, og det rykker helt klart på, hvor alvorlig situationen er. Det her er i kategorien 'meget kritisk', fordi det fortæller om konkrete personers sygdomme og problemer,” siger han.

Alles Lægehus meddeler til DR, at hackerangrebet fortsat efterforskes af politiet.

Teknisk chef i Dubex, Jacob Herbst, siger til Version2, at hackerne nu ved, hvem der patienter hos Alles Lægehus. Og det kan føre til yderligere svindel målrettet de enkelte patienter.

"Svindlerne er dygtige til at få dem til at se autentiske ud. Det er vigtigt at holde øje med, om afsenderen og indholdet ser troværdig ud, hvis man pludselig får en mail, der ser ud til at komme fra lægehuset," siger han.

Læs om hacket:

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS