Japanere klar til at pumpe milliarder ind i OpenAI: Står til at blive større investor end Microsoft

Japanske SoftBank gør klar til at investere 180 milliarder kroner i OpenAI. Det vil gøre selskabet til den største investor i OpenAI - større end Microsoft.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Japanske OpenAI er godt i gang med at forhandle med OpenAI om en kapitaltilførsel på op til 25 milliarder dollar - mere end 180 milliarder kroner.

Falder en aftale på plads, vil det gøre SoftBank til den største investor i OpenAI, der i dag ellers har massiv økonomisk støtte fra Microsoft, som har pumpet omkring 90 milliarder kroner ind i selskabet.

Ifølge Financial Times forhandler parterne om en kapitaltilførsel på mellem 15 milliarder og 25 milliarder dollar.

Meldingen kommer efter, at SoftBank for blot en uge siden sammen med Oracle og netop OpenAI præsenterede deres Stargate-projekt.

Det består af en samlet investering på enorme 500 milliarder dollar, som skal gå til opførelse af 20 AI-datacentre i USA.

Stargate-projektet udspringer direkte af det benhårde investerings-kapløb, som for tiden pågår mellem ikke mindst USA og Kina, som begge sigter efter at komme foran, når det gælder udvikling og udbredelse af AI.

SoftBank er allerede medejer af OpenAI, som allerede har modtaget omkring halvanden milliard dollar fra det japanske selskab.

OpenAI blev i sidste kapitalrunder værdisat til 157 milliarder dollar, hvilket gør selskabet til et af de mest værdifulde selskaber i verden.

Det er blot få dage siden, at Microsoft og OpenAI justerede deres hidtidige eksklusiv-aftale. Det åbner for, at OpenAI fremover kan anvende også andre cloud-leverandører end Microsoft til sine systemer.

Med i aftalen er dog, at Microsoft har en såkaldt ’right of first refusal’, hvilket giver selskabet muligheden for at levere ny kapacitet, før OpenAI søger andre leverandører.

Microsoft har stadig eksklusive rettigheder til OpenAI’s teknologi til produkter som Copilot, og OpenAI’s API forbliver eksklusiv til Azure.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Jyske Bank

    Product Owner - Platforme (IT Drift)

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Senior Data Engineer til Data Warehouse

    Københavnsområdet

    Dansk Retursystem A/S

    Enterprise Arkitekt (EA) til dansk miljøvirksomhed

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Flådeprogrammets Program Management Office søger en Risk Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S