Servere og Xbox giver vækst hos Microsoft

Microsoft går frem på øget salg af spilkonsollen Xbox, SQL Server og flere softwarelicenser til mobile platforme. Microsofts omsætning voksede i fjerde kvartal ni procent, og det bringer selskabets årsindtjening op på svimlende 75 milliarder kroner.

Microsoft kan notere sig for en betydelig vækst i sit seneste kvartalsregnskab. Omsætningen er steget med ni procent til 62,4 milliarder kroner, hovedsageligt i kraft af øget salg af serverprodukter og af spilkonsollen Xbox.

Specielt melder Microsoft om et voksende salg af selskabets SQL Server, som er gået frem med 16 procent.

Xbox-konsollen, som Microsoft sender en afløser på markedet for til efteråret, bidrog også med 22 procent vækst til Microsofts afdeling for underholdning i hjemmet.

Også på mobilfronten er Microsoft gået frem, hvor selskabet har øget omsætningen for softwarelicenser til mobiltelefoner med 130 procent.

Nye produkter

Microsoft er ifølge selskabet gået frem med tocifret vækst på alle markeder undtagen Japan, som fortsat halter bagefter med langsommere vækst.

Softwaregiganten venter, at væksten vil fortsætte kraftigt i det næste år, hvor selskabet dels kommer med en række nye softwareversioner og den nye spilkonsol Xbox 360.

Målt på årsbasis har Microsoft en omsætning på knap 244 milliarder kroner og en indtjening på godt 75 milliarder kroner.

Forventningerne til næste finansår, som slutter med udgangen af juni 2006, lyder på en omsætning på omkring 270 milliarder kroner med dagens dollarkurs.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra XFlow

    Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

    Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen