Ministeriet for Tid udforsker tidsrejser på overraskende måder

Kaliane Bradleys debutroman giver plads til både tidsrejser, tidsparadokser, magt og identitet. For hvad sker der, hvis man river personer ud af deres fortid og ind i nutiden?

Artikel top billede

Tidsmaskinen har været et fascinerende værktøj, siden H.G. Wells omtrent opfandt science fiction-genren i 1895.

At der stadig udkommer nye og interessante bøger med udgangspunkt i tidsrejser er Kaliane Bradleys roman Ministeriet for Tid et godt eksempel på.

For hvad nu hvis vi kunne hente mennesker fra fortiden ind i vores tid? Hvilke konsekvenser ville det have for samfundet – og for de tidsrejsende selv?

Det er kernen i Bradleys roman, som er en tankevækkende sci-fi-fortælling, der udforsker tidsrejser, magt, identitet og de uforudsete konsekvenser ved at manipulere med tiden.

I romanen er tidsrejse ikke en tilfældig begivenhed eller en opfindelse skabt af en gal videnskabsmand med adgang til en DeLorean.

Det er i stedet et statsligt kontrolleret projekt under det hemmelige Ministeriet for Tid, som undersøger konsekvenserne af tidsrejser.

Til det formål ’rekrutterer’ ministeriet fem historiske personer, som officielt forsvandt eller blev antaget døde, så deres pludselige forsvinden ikke skaber tidsparadokser.

Målet er angiveligt at undersøge deres reaktion på det moderne samfund.

De tidsmigranter, der bliver hentet til nutiden, bliver udsat for medicinske og psykologiske tests for at undersøge, hvordan deres kroppe og sind håndterer det at blive revet ud af deres egen tid.

Samtidig bliver de nøje overvåget af såkaldte ”broer” – personer, der fungerer som de historiske personers vejledere i deres nye liv.

Bogens navnløse hovedperson er nyligt ansat i Ministeriet. Hun bliver udpeget som ”bro” for Graham Gore. Han er en søofficer fra 1847, der forsvandt under John Franklins ekspedition til Arktis for at finde Nordvestpassagen, hvor alle omkom.

Graham Gores ankomst til fremtidens London er noget af et kulturchok, men med eventyrlyst og nysgerrighed kaster han sig hurtigt ud i både Spotify og andre moderne vidundere som vaskemaskinen – og ender også med at udvikle følelser for sin vejler i nutiden.

Selv om romanen starter som en videnskabelig undersøgelse af tidsrejser, udvikler den sig hurtigt til en thriller.

En konspiration i Ministeriet for Tid truer både de tidsrejsende og deres ”broer” – og sandheden om tidsprojektet viser sig at være langt mere kompleks, end nogen af dem kunne have forestillet sig.

Og spørgsmålet er, om historien virkelig er så fastlåst, som vi går og tror.

Hvis du genkender navnet Graham Gore, så var han faktisk en virkelig historisk person, der deltog i Franklins skæbnesvangre ekspedition. Han spiller også en vigtig rolle i sci-fi-legenden Dan Simmons fremragende bog The Terror, der også handler om Franklins historiske ekspedition – krydret med overnaturlige og ubehagelige elementer.

Kaliane Bradleys Ministeriet for Tid bliver i øvrigt filmatiseret af BBC og A24 Films, der i første omgang planlægger en miniserie på seks afsnit.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job