Morgen-briefing: Microsoft fylder 50 år i dag / 24.000 IP’er bag massiv bølge af scanninger mod Palo Alto-systemer / EG opruster for at fange NIS2-markedet

Microsoft fylder 50 år i dag. 24.000 IP’er bag massiv bølge af scanninger mod Palo Alto-systeme. EG opruster for at fange NIS2-markedet. Også Schultz opruster på det kommunale marked.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen.

Weekenden står for døren efter en hæsblæsende “Liberation Day."

Hvordan toldregimet konkret kommer til at påvirke den danske it-scene, er det stadig lidt for tidligt at bedømme.

Min kollega Qëndrim Fazliu gav et bud i går, som jeg kun kan anbefale dig at læse.

Ugens sidste espresso-kog af it-nyheder er leveret af Frederik Therkildsen.

God weekend, når I når dertil.

Microsoft fylder 50 år i dag

Den allestedsnærværende software-gigant Microsoft fylder i dag 50 år.

I den anledning har det amerikanske medie The Verge oplistet de 50 bedste produkter, services og milepæle, som selskabet har opnået i løbet af det halve århundrede.

Bundproppen er den kære Clippy – den første (AI?)-‘agent’, som selskabet introducerede i Office-pakken i 1997.

Ifølge mediet var Clippy så irriterende, at den lille assistent fik indskrevet initialerne “TFC” i kildekoden, hvor “C” stod for “Clown” – så kan du måske selv gætte resten.

Windows 95-operativsystemet indtager den hæderkronede førsteplads. Med det system fik vi for første gang Start-knappen og opgavelinjen (Task Bar).

Hypen var total.

Eftersigende stod folk i kø uden for butikkerne i 1995 for at være blandt de første, der kunne løbe hjem med cd-rom’en i hånden og åbne porten til Narnia – hvor det ikoniske baggrundsbillede med den bølgede bakkedal og den blå himmel mødte verdens computernørder for første gang.

Stort tillykke til Microsoft.

24.000 IP’er bag massiv bølge af scanninger mod Palo Alto-systemer

Over 24.000 unikke IP-adresser er blevet registreret i omfattende scanninger af Palo Alto Networks’ GlobalProtect-loginportaler, hvilket vækker bekymring om et muligt forestående angreb, skriver BleepingComputer.

“Aktiviteten er usædvanlig – både i omfang og varighed – og næsten alle IP’erne er klassificeret som mistænkelige eller direkte ondsindede,” udtaler GreyNoise, som overvåger truslen.

Scanningerne toppede den 17. marts med 20.000 daglige IP’er og har især ramt amerikanske systemer. Mediet skriver dog, at også andre lande er blevet ramt.

EG opruster for at fange NIS2-markedet

Mikkel Bardams softwarehus EG opkøber det kommunale økonomisystem ØS Indsigt.
ØS Indsigt er en forening stiftet med det formål at udvikle fagsystemer til kommunerne.

EG har samarbejdet med foreningen siden 1998 – men opsluger nu hele organisationen for at kunne sælge moduler til flere kommuner end blot medlemmerne, skriver ITWatch.

“Vi har udviklet økonomisystemet, som foreningen så har leveret til deres medlemmer. Med overtagelsen får vi mulighed for at sælge det til andre kommuner og regioner uden for det fællesskab,” siger Johnny Iversen, executive vice president med ansvar for EG’s sundheds- og velfærdsløsninger, til ITWatch.

Det er planen, at flere kommuner og regioner vil finde det interessant at tilkøbe ydelserne i forbindelse med implementeringen af NIS2.

Foreningen blev stiftet i 1977, og medlemskredsen tæller i dag 12 kommuner samt to regioner.

Købsprisen er ikke oplyst.

Også Schultz opruster på det kommunale marked

Schultz, der leverer sagsbehandlingssystemer til kommuner og staten, styrker også sin position på det kommunale marked.

It-selskabet køber økonomisystemet Prisme365 fra Fujitsu, meddeler parterne i en pressemeddelelse.

Købet betyder, at 40 medarbejdere nu har fået ny arbejdsgiver.

“Med opkøbet af Prisme365 er det vores ambition at understøtte kommunerne med effektiv økonomistyring, der udvikler velfærden og sikrer bedst mulig service til borgerne,” udtaler administrerende direktør Bo Haaber.

Prisme365 anvendes i dag af 18 kommuner og én region. Aftalen træder i kraft i maj 2025.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S