Datacentres el-forbrug kommer til at eksplodere de næste fem år

Der kommer pres på energinettet i de kommende år, hvor elforbruget fra datacentre vil blive øget markant.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

I løbet af de næste fem år kommer elektricitetsforbruget fra verdens datacentre til at eksplodere.

Det forudser en ny rapport fra Det Internationale Energiagentur, IEA, der anslår, at elektricitetsforbruget fra datacentre vil blive fordoblet til omkring 945 terawatt-timer i 2030.
Det er mere end hele Japans energiforbrug i dag.

Udviklingen er i høj grad drevet af, at AI-optimerede datacentre forventes at firedoble energiforbruget i løbet af de næste fire år.

Vil bruge mere elektricitet end stål og cement

Alene i USA forventes det ifølge rapporten, at datacentre vil stå for halvdelen af stigningen i landets elektricitetsforbrug i de næste fem år, og i 2030 er det forventningen, at den amerikanske økonomi vil bruge mere elektricitet på kunstig intelligens end på at producere energikrævende produkter som aluminium, stål, cement og diverse kemikalier.

Ifølge rapporten vil elektricitetsforbruget fra kunstig intelligens være størst i USA, efterfulgt af Kina og Europa.

Lande, som ønsker at udnytte potentialet fra kunstig intelligens, bør ifølge rapporten hurtigt tage en række initiativer. Energiagenturet anbefaler at igangsætte nye investeringer i både elproduktion og selve elnettet, samt at forbedre effektiviteten og fleksibiliteten i datacentre og sidst, men ikke mindst styrke dialogen mellem beslutningstagere, it-branchen og energibranchen.

“Med den kunstige intelligens’ fremmarch står energisektoren i spidsen for en af de vigtigste teknologiske revolutioner i vores tid. Kunstig intelligens er et redskab, der potentielt set er utroligt kraftfuldt, men det er op til os – vores samfund, regeringer og virksomheder – hvordan vi bruger det,” siger IEA’s direktør Fatih Birol i en skriftlig kommentar, som ledsager rapporten.

På trods af den forventede voldsomme vækst i energislugende datacentre, kom det for nylig frem, at Microsoft i den seneste tid har fjernet foden fra speederen, når det gælder udrulningen af datacentre.

Det kan du læse mere om her.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Systemkoordinatorer til bl.a. sikkerhedssystemer i Danmarks Fængsler

Københavnsområdet

G. Tscherning A/S

IT & Digitaliseringsansvarlig

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Nextway Software A/S

Product Configuration Specialist

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job