Fredagens aviser om it

Ekspertgruppe skal jage momskarruseller. TDC kritiseres for forskelsbehandling.

Ekspertgruppe skal jage momskarruseller

En ny projektgruppe med eksperter fra både Bagmandspolitiet og Toldskat skal overvåge momskarrusellerne. "Fænomenet er genopstået i et omfang, vi slet ikke bryder os om her i huset. Derfor har vi netop etableret en særlig task force, som skal overvåge momskarrusellerne og ikke mindst den personkreds, som vi har i kikkerten i øjeblikket," siger chef for Bagmandspolitiet Henning Thiesen. (Børsen)

TDC kritiseres for forskelsbehandling

Mindre virksomheder må selv finde ud af, hvordan de kan få udbetalt erstatning for TDC's overpris på leje af datalinjer i slutningen af halvfemserne. De store kunder får derimod rådgivning af TDC, og det er urimelig forskelsbehandling, mener it-chef Knud-Erik Nielsen fra virksomheden TAC. Telegiganten har efter Højesterets dom, som pålagde TDC at udbetale erstatning, har TDC på eget initiativ kontaktet en række af de store kunder, der har været berørt af sagen. (Jyllands-Posten)




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere