Morten Boel Sigurdsson skiller sig af med sine sidste ejerandele i Omada - selskabet sælges for anden på syv år

For anden gang på syv år bliver det danske it-sikkerhedsselskab Omada solgt til en kapitalfond.

Artikel top billede

(Foto: Omada/PR)

Omada, der har hovedkontor på Østerbro i København og tæller over 230 ansatte, har netop offentliggjort, at selskabet er blevet købt af Lego-familiens kapitalfond, Kirk Kapital, samt en nyoprettet investeringsfond under kapitalfonden GRO.

Samtidig sælger medstifter af Omada, Morten Boel Sigurdsson, sine sidste ejerandele i sit livsværk, som han har brugt over to årtier på at bygge op – blandt andet med hjælp fra sin bror.

”Efter 25 utrolige år er tiden kommet til, at jeg sælger de resterende aktier i mit ejerskab.”

”Det har været en ekstraordinær rejse – en rejse fyldt med udfordringer, vækst og utallige givende øjeblikke,” skriver Morten Boel Sigurdsson på sin LinkedIn-profil.

Morten Boel Sigurdsson solgte majoriteten af Omada i 2018 til de to kapitalfonde CVC Capital Partners og GRO Capital. Førstnævnte er nu helt ude af ejerkredsen, mens GRO Capital har geninvesteret via en ny fond.

Har tabt over 185 millioner kroner på fem år

Omada, der siden stiftelsen i 2000 har specialiseret sig inden for identity governance-software, skal under det nye ejerskab accelerere væksten og styrke investeringerne i både kunstig intelligens og globale ekspansionsmuligheder.

Det fremgår af en pressemeddelelse, som selskabet har udsendt tirsdag morgen.

"Dette markerer et spændende nyt kapitel for Omada. Med fortsat opbakning fra GRO og tilføjelsen af Kirk Kapital er vi i en stærk position til at sætte yderligere fart på vores globale vækst og innovation," udtaler Omadas CEO, Michael Garrett, i pressemeddelelsen.

Flere tunge investorer, herunder J.P. Morgan og pensionskassen P+, indgår også i den nye investorgruppe.

Men selvom Omada de seneste år er blevet anerkendt internationalt som en stærk spiller på markedet for identity governance, har rejsen været økonomisk udfordrende.

Selskabet omsatte i seneste regnskabsår for 349 millioner kroner, men tabte samtidig 35,9 millioner kroner før skat.

De røde tal er ikke enestående: Over de seneste fire år har Omada samlet set tabt over 185 millioner kroner før skat.

Det skyldes blandt andet den omfattende transformation fra klassisk licensmodel til en cloud-baseret abonnementsforretning.

Endegyldigt farvel

Morten Boel Sigurdsson siger nu altså endegyldigt farvel til Omada, efter han ad flere omgange har fået en mindre og mindre rolle i selskabet.

I 2019 trådte tilbage som CEO for at stå i spidsen for selskabets aktiviteter i Nordamerika, indtil han to år efter forlod Omada helt.

Det skyldtes delvist familiære hensyn, men også fordi den amerikanske corona-nedlukning gjorde det umuligt at rejse frit mellem USA og Danmark.

Siden da har han været aktiv som investor og rådgiver i det danske tech-miljø.

”Jeg vil gerne benytte dette øjeblik til at udtrykke min dybfølte tak til alle de fantastiske mennesker, jeg har haft det privilegium at arbejde sammen med i årenes løb. Intet af dette ville have været muligt uden jeres engagement, loyalitet og vilje til at gøre en ekstra indsats.”

”En særlig tak til GRO Capital og CVC for deres vision, engagement og evne til at løfte virksomheden til det næste niveau – og alt godt til de nye ejere i det næste spændende kapitel,” skriver Morten Boel Sigurdsson yderligere i sit LinkedIn-opslag.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S