Otte mænd tiltalt i piratsag til 600 mio.

Det amerikanske justitsministerium har nu formelt rejst tiltale mod otte mænd i en større international kampagne mod piratkopiering. Det danske politi har tidligere hjulpet ved at anholde tre personer i de to operationer Fastlink og Site Down.

En international kampagne mod piratkopiering fører nu til tiltale mod i alt otte amerikanske mænd, som anklages for at stå organiseret ulovlig kopiering af musik, film, spil og software i massivt omfang.

Tiltalerne er et resultat af de to operationer Fastlink og Sitedown, som fandt sted henholdsvis i april 2004 og juni 2005.

Her blev foretaget mere end 200 ransagninger i 15 lande og fundet og konfiskeret ulovligt kopieret materiale, der ifølge det amerikanske justitsministerium beløber sig til mere end 600 millioner kroner.

Vicejustitsminister John C. Richter kalder det i en pressemeddelelse for en koordineret strategi for at beskytte ophavsrets-ejerne mod online-tyve.

- Dagens tiltaler rammer toppen af piratkopieringens fødekæde - et teknologisk-sofistikeret og yderst organiseret distributionsnetværk, som står bag det meste ophavsretsbeskyttede software, film, spil og musik ulovligt spredt over internettet, udtaler han.

I Danmark førte både Operation Fastlink og Operation Site Down til anholdelser.

I april 2004 blev en it-medarbejder fra Novo Nordisk og en it-medarbejder fra Handelshøjskolen i København begge anholdt og sigtet for at misbruge arbejdsgivernes it-udstyr til at sprede piratkopier.

For mindre end en måned siden slog politiet igen til, da en 25-årig dansker fra en større virksomhed på Frederiksberg blev arresteret for at have medvirket i en såkaldt warez-gruppe med navnet Risciso.

Den internationale indsats, der begyndte med Operation Buccaneer i 2001, har allerede ført til et hav af domme. Alene Buccaneer har ført til 30 domme i USA og 10 uden for USA.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere