Står bag hurtigt voksende programmeringsværktøj: Ukendt AI-firma vokser 42 milliarder kroner i værdi på blot fire måneder

Selskabet bag AI-programmeringsværktøjet Cursor er tre år gammelt og er nu 59 milliarder kroner værd.

Artikel top billede

(Foto: Arif Riyanto)

At et Silicon Valley-selskab henter en investering på 5,9 milliarder kroner er i sig selv næppe en verdensnyhed.

Men at det sker for et blot tre år gammelt selskab, som få havde hørt om til for nylig, og at det resulterer i en værdisætning på 59 milliarder kroner, er interessant.

Det er også et tegn på en udvikling, som bekymrer investeringsfolk: Måske risikerer værdisætningerne af de nye, hypede AI-selskaber sig at være for høje.

Anysphere står bag et programmeringsværktøj, Cursor, som er på hastig fremmarch.

Programmet gør, at man kan kode ved hjælp af kunstig intelligens. Dets popularitet har fået omsætningen til at vokse hurtigt, skriver Financial Times.

Det samme gør værdisætningen. Ved en tidligere investeringsrunde i januar modtog selskabet et beløb svarende til 690 millioner kroner, hvilket værdisatte det til 16,5 milliarder kroner på det tidspunkt.

Så på blot fire måneder er Anyspheres værdi altså øget med mere end 40 milliarder kroner.

En af de primære investorer i den seneste runde er Thrive Capital, som også har investeret i bl.a. Open AI, der står bag Chat GPT. Andreessen Horowitz og Accel skulle ligeledes være blandt investorerne, fortæller anonyme kilder til Financial Times.

Anysphere blev stiftet af fire venner, som mødte hinanden, da de læste matematik og computer science på Massachusetts Institute of Technology.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S