Står bag hurtigt voksende programmeringsværktøj: Ukendt AI-firma vokser 42 milliarder kroner i værdi på blot fire måneder

Selskabet bag AI-programmeringsværktøjet Cursor er tre år gammelt og er nu 59 milliarder kroner værd.

Artikel top billede

(Foto: Arif Riyanto)

At et Silicon Valley-selskab henter en investering på 5,9 milliarder kroner er i sig selv næppe en verdensnyhed.

Men at det sker for et blot tre år gammelt selskab, som få havde hørt om til for nylig, og at det resulterer i en værdisætning på 59 milliarder kroner, er interessant.

Det er også et tegn på en udvikling, som bekymrer investeringsfolk: Måske risikerer værdisætningerne af de nye, hypede AI-selskaber sig at være for høje.

Anysphere står bag et programmeringsværktøj, Cursor, som er på hastig fremmarch.

Programmet gør, at man kan kode ved hjælp af kunstig intelligens. Dets popularitet har fået omsætningen til at vokse hurtigt, skriver Financial Times.

Det samme gør værdisætningen. Ved en tidligere investeringsrunde i januar modtog selskabet et beløb svarende til 690 millioner kroner, hvilket værdisatte det til 16,5 milliarder kroner på det tidspunkt.

Så på blot fire måneder er Anyspheres værdi altså øget med mere end 40 milliarder kroner.

En af de primære investorer i den seneste runde er Thrive Capital, som også har investeret i bl.a. Open AI, der står bag Chat GPT. Andreessen Horowitz og Accel skulle ligeledes være blandt investorerne, fortæller anonyme kilder til Financial Times.

Anysphere blev stiftet af fire venner, som mødte hinanden, da de læste matematik og computer science på Massachusetts Institute of Technology.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S