Sci-fi giver mindelser om det bedste fra X-Files

Et mystisk stof forvandler menneskers lykkeligste minder til livsfarlige fysiske fænomener i en heftig engelsk-amerikansk sci-fi-thriller fyldt med konspirationer, action og paranoia.

Artikel top billede

En klassisk amerikansk diner fra 1950’erne dukker pludselig op på en tåget engelsk mark og dræber folk med sin nostalgiske lykke.

Det lyder som plottet til et særligt mærkeligt afsnit af den klassiske tv-serie X-Files eller Strengt fortroligt, som den jo hed på dansk. Og det er da også netop den, stemning sci-fi- og techno-thrilleren ”Prophet” rammer bedst.

I romanen fra amerikanske Helen Macdonald og engelske Sin Blaché bliver det mystiske stof Prophet brugt til at få menneskers lykkeligste minder til at materialisere sig fysisk,

Det kan være til at fremtrylle en amerikansk diner, familiens gamle hund, barndommens bamser eller en karrusel fra en glemt sommerdag.

Men i stedet for at give folk trøst og tryghed ryger de i koma eller dør af ren, ufortyndet nostalgi.

Hvorfor sker det?

Det er op til de to efterforskere Rubenstein og Rao at finde ud af, hvad Prophet er, og hvem eller hvad der har skabt det.

Den ene er en regelret amerikansk militærmand, mens den anden er en uregerlig britisk eks-agent med en helt særlig evne til at spotte det, når folk lyver. Og nåh ja, så har han hang til selvdestruktion.

Det umage makkerpar rejser fra engelske landskaber til hemmelige laboratorier i Colorado og i områder fyldt med muterede nostalgi-fænomener, mens stoffet Prophet bliver mere og mere uforudsigeligt.

Det hele ender som et vildt miks af thriller, action og sci-fi blandet med mystik og konspirationer.

Bogen begynder lidt langsomt, men speederen bliver hurtigt trykket i bund, og præmissen er så godt forløst, at man accepterer både dens absurditet, de særlige hovedpersoner og de mærkelige, morsomme og mindeværdige fænomener, der dukker op undervejs.

Prophet er ikke nødvendigvis stor litteratur, men det er intelligent underholdning. Og hvis man savner sit ugentlige stænk af paranoia og spekulativ sci-fi fra X-Files’ storhedstid, så er det ikke svært at lade sig rive med.

Annonce

Annonceindlæg fra Kingston Technology

Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,